Studencki Nobel przyznany - w tym w dziedzinie medycyny i prawa medycznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 maja 2019 20:15

Ośmioro wybitnych studentów reprezentujących różne obszary nauki - w tym medycynę - oraz sztuki nagrodzono w piątek (31 maja) w Warszawie. Konkurs Studencki Nobel organizowany jest od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów.

Studencki Nobel przyznany - w tym w dziedzinie medycyny i prawa medycznego
Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Podczas wręczenia nagród 10. edycji konkursu wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Mueller zwracał uwagę, jak ważne jest nagradzanie osób, które już podczas studiów wykazują się ponadprzeciętnym zaangażowaniem. "Zachęcam wam, żeby się chwalić swoimi osiągnięciami. Mówienie o swoich osiągnięciach i pracach jest dobre i zaraża pasją inne osoby - mówił do zgromadzonych na uroczystości.

W kategorii Medycyna i Farmacja nagrodę otrzymał Dominik Taterra z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Prowadzę badania z zakresu anatomii. W katedrze Anatomii UJ należę do międzynarodowej grupy badawczej i od trzech lat działam, prowadząc badania anatomiczne. Jestem autorem czy współautorem kilkunastu publikacji, a swoje badania prezentowałem już kilkadziesiąt razy na konferencjach - za granicą i w Polsce - powiedział laureat w rozmowie z PAP.

W kategorii Sztuka Studenckiego Nobla otrzymał kontrabasista Michał Bylina z Akademii Muzycznej w Krakowie. W rozmowie z PAP wymienił, że ma na koncie kilka koncertów solowych i kameralnych na dużych salach. Student komponuje utwory na kontrabas, a kilka ze swoich kompozycji wydał w brytyjskim wydawnictwie muzycznym.

Studenckiego Nobla w kategorii Fizyka i Astronomia otrzymał Michał Lipka z Uniwersytetu Warszawskiego, który prowadzi badania w Laboratorium Pamięci Kwantowych na Uniwersytecie Warszawskim. Student ma nadzieję, że dalsze badania będzie prowadzić w ramach doktoratu. W kategorii fizyka i astronomia Nagrodę specjalną otrzymał także Adam Tużnik z UJ, odkrywca gwiazdy zmiennej.

W kategorii IT nagrodę otrzymał Kamil Książek, student matematyki z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. - Zajmuję się publikacjami związanymi z dziedziną optymalizacji, z algorytmami heurystycznymi. Interesują się uczeniem maszynowym, a ostatnio - Internetem Rzeczy - powiedział PAP. Dodał, że jedna z jego prac była np. związana z optymalizacją układów ciepłowniczych.

W kategorii Nauki Społeczno-ekonomiczne Studenckiego Nobla otrzymała Weronika Wojturska, studentka IV roku prawa na Uniwersytecie Warszawskim. - Projekt naukowy, który zrealizowałam dotyczył zagadnienia komparatystycznego i interdyscyplinarnego związanego z dziedziną prawa medycznego - powiedziała. Wojturska reprezentowała UW na 24th World Congress on Medical Law w Tel Avivie, gdzie otrzymała nagrodę Young Scientist Award za wybitną pracę badawczą z zakresu prawa medycznego.

W kategorii działacz Studencki Nobel trafił do Krzysztofa Pszczółki z Politechniki Krakowskiej, którego działania związane były m.in. z Akademickim Związkiem Sportowym oraz Forum Uczelni Technicznych.

W Kategorii Nauki Przyrodnicze i energetyka wygrał zaś Maciej Żołądek z Akademii Górniczo-Hutniczej, który studiuje na wydziale Energetyki i Paliw.

Konkurs Studencki Nobel organizowany jest od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Jego celem jest wyróżnienie najlepszych polskich studentów i umożliwienie najzdolniejszym młodym ludziom wykorzystania ich osiągnięć do zaistnienia w świecie nauki i biznesu.

Laureaci wybierani są na podstawie kryteriów, wśród których znajdują się m.in.: oceny ze studiów, aktywność naukowa, społeczna oraz artystyczna, współpraca z prasą naukową oraz działalność w samorządzie studenckim i organizacjach studenckich. W konkursie udział brać mogą zarówno studenci uczelni publicznych, jak i niepublicznych. 

PAP - Ludwika Tomala

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum