Studenci płatnych studiów medycznych dostaną rządowy kredyt?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2020 12:34

Resorty zdrowia i szkolnictwa wyższego mają pracować nad pomysłem dofinansowania płatnych studiów medycznych w Polsce (także anglojęzycznych) w postaci kredytów, które mogłyby być umarzane. Na razie ponoć trwają prace koncepcyjne na poziomie Rady Ministrów i toczą się rozmowy z bankami o formule takiego wsparcia.

Fot. GUMed (zdjęcie ilustracyjne)

O pomyśle napisał poniedziałkowy (10 lutego) "Dziennik Gazeta Prawna". Kredyty mogłyby być umarzane w całości lub w części po spełnieniu pewnych, korzystnych z punktu widzenia państwa warunków, np. zobowiązania do pracy w Polsce przez jakiś czas.

"Skoro mamy studia płatne, również anglojęzyczne, okupowane głównie przez cudzoziemców, którzy później wracają do swoich krajów, uczyńmy je bardziej dostępnymi dla Polaków. Ich ceny są jednak za wysokie na przeciętną polską kieszeń, stąd pomysł, żeby je dofinansować" - czytamy w DGP.

Jak wyjaśnia Andrzej Cisło, wiceprzewodniczący NRL, w pomyśle chodzi o to, by zatrzymać Polaków, którzy jeżdżą na płatne studia do innych krajów - studiują na Słowacji, Ukrainie, czyli tam, gdzie ceny są "do udźwignięcia". Tłumaczy, że jeśli mają wydawać te pieniądze w innych krajach, lepiej zachęcić ich do pozostania w Polsce, właśnie poprzez system stypendialny.

Studia płatne na kierunku lekarskim zarówno dla studentów z Polski, jak i z zagranicy, prowadzi m.in. Śląski Uniwersytet Medyczny. Ich koszt to 33,5 tys. zł za rok. Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym (studia anglojęzyczne) rok medycyny kosztuje 12,7 tys. euro, z kolei na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym to 44 tys. zł rocznie.

Prof. Przemysław Jałowiecki, rektor SUM, ocenia, że jeśli pomysł byłby realizowany kosztem ograniczenia miejsc dla obcokrajowców, będzie to miało negatywny wpływ na ocenę uczelni, gdyż ministerstwo wymaga umiędzynarodowienia studiów i w ramach licznych rankingów ten wskaźnik jest wysoko punktowany.

Więcej: gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum