Studenci do szczepienia! Uczelnie przygotowują się do powrotu nauczania stacjonarnego

Autor: oprac. JJ • Źródło: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia07 maja 2021 09:55

Uczelnie przygotowują się do powrotu zajęć stacjonarnych. Studenci, doktoranci, pracownicy niedydaktyczni oraz członkowie ich rodzin mogą zapisywać się na szczepienia.

Studenci do szczepienia! Uczelnie przygotowują się do powrotu nauczania stacjonarnego
Kiedy polskie uczelnie powrócą do stacjonarnego nauczania? Fot. Flickr
  • Zdaniem rektora UŚ coraz bardziej prawdopodobny wydaje się powrót wraz z nowym rokiem akademickim do rzeczywistego uniwersytetu
  • Trwają przygotowania uczelni do powrotu funkcjonowania w rzeczywistych warunkach - studenci zapisują się na szczepienia
  • Ostateczne decyzje o powrocie do stacjonarnego nauczania  - m.in. po rekomendacji konferencji rektorów polskich uczelni

Jak mówi Gazecie Wyborczej prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego, coraz bardziej realne staje się odzyskanie uniwersytetu w tradycyjnej formie.

Studenci rejestrują się do szczepienia

Rejestracja na szczepienia dla studentów Uniwersytetu Śląskiego została otwarta w środę (5 maja) po południu. W ciągu zaledwie kilkunastu godzin zapisało się na nie 1236 studentów, doktorantów, pracowników uczelni oraz członków ich rodzin. Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili mają jeszcze na to czas do wtorku. Pracownicy dydaktyczni zostali zaszczepieni już wcześniej, z innymi nauczycielami.

Jak przekonuje prof. Koziołek, wobec postępującego procesu szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2 coraz bardziej prawdopodobny wydaje się powrót wraz z nowym rokiem akademickim do rzeczywistego uniwersytetu. Jeśli liczba zachorowań nadal będzie maleć, to jeszcze w tym semestrze UŚ uruchomi niektóre zajęcia kontaktowe.

Uczelnie się przygotowują

W przypadku Politechniki Śląskiej rejestracja na szczepienia zakończyła się w poniedziałek. Zapisało się na nie 3910 osób, w tym 2710 studentów, 316 pracowników i doktorantów oraz 884 członków ich rodzin - podaje Wyborcza. Rektor PŚ poluzował też nieco niektóre obostrzenia epidemiczne obowiązujące na uczelni. Dzięki temu od wtorku pracownicy i studenci mają swobodniejszy wstęp na uczelnię.

Na Śląskim Uniwersytecie Medycznym większość studentów i wykładowców zaszczepiła się już wcześniej, z grupą medyków. Jednak studenci I i II roku nadal będą się tutaj uczyć zdalnie, natomiast studenci starszych lat oraz wszyscy studenci kierunków anglojęzycznych - w trybie mieszanym. Uniwersytet Ekonomiczny możliwość rejestracji na szczepienia uruchomi 7 maja i potrwa ona do 11 maja do godz. 15.30.

Decyzja o powrocie studentów na uczelnie ma zostać podjęta w zależności od sytuacji epidemicznej oraz po rozmowach z przedstawicielami Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum