Specjalizacje modułowe już jesienią?

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 09 maja 2014 09:59

Szkolenie specjalizacyjne w systemie modułowym może rozpocząć się już jesienią tego roku - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Ryszard Gellert - pełnomocnik dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego ds. koordynacji kształcenia podyplomowego. - W tym tygodniu CMKP zakończy pracę nad programami. Z tego co wiem resort zdrowia nie ma nowych uwag, dlatego można się spodziewać, że wkrótce minister podpisze nowe programy specjalizacji.

Rynek Zdrowia: - Na jakim etapie prac nad nowym szkoleniem specjalizacyjnym jest CMKP?

Prof. Ryszard Gellert: - Konsultanci krajowi już zakończyli pracę nad nowymi programami specjalizacji w systemie modułowym, a CMKP zakończy pracę nad nimi już w tym tygodniu. Równocześnie zakończymy dostarczanie ministrowi kompletnych projektów specjalizacji, zarówno tych modułowych jak i jednolitych.

- Wprowadzenie specjalizacji modułowych to jeden z punktów pakietu kolejkowego ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Nowy tryb specjalizacji ma pozwolić na szybsze kształcenie specjalistów. Czy jednak szybciej nie będzie oznaczało gorzej?

- Na takie pytanie może odpowiedzieć minister zdrowia i do niego należałoby je kierować. CMPK nie odpowiada za kwestie merytoryczne, my odpowiadamy jedynie za kwestie organizacyjne całego procesu i przeprowadzenie go. Za treść szkolenia i jego czas trwania odpowiadają konsultanci krajowi i ich zespoły, i to oni decydują jak szybko można wyszkolić lekarza.

Jest oczywiście pytanie czy w krótkim czasie można nabyć odpowiednie doświadczenia w danej dziedzinie medycznej, ale to pytanie na które trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Sposób szkolenia, kwestie zakresu wiedzy, którą należy zdobyć, sposób jej zdobywania definiują konsultanci krajowi.

CMPK nie ingeruje w zawartość merytoryczną programu. Czy dłuższe kształcenie oznacza lepsze kształcenie? Trudno powiedzieć, są tacy, którzy nigdy się nie nauczą. Jeszcze inni uczą się bardzo szybko.

- Czy resort zdrowia będzie jeszcze pracował nad złożonymi przez CMKP założeniami nowych specjalizacji, czy będą zgłaszane ewentualne uwagi?

- Z tego co wiem resort zdrowia nie ma nowych uwag, dlatego można się spodziewać, że wkrótce minister podpisze nowe programy specjalizacji, być może już w przyszłym tygodniu. Oczywiście są to tylko moje szacunki, nie znam dokładnych planów resortu co do terminu podpisania dokumentu.

- Kiedy lekarze będą mogli rozpocząć specjalizację w nowym trybie?

- Lekarze będą mogli rozpocząć specjalizację w nowym systemie już jesienią tego roku. Jesienny nabór na specjalizacje może być już realizowany w ramach nowego systemu. Z tego co wiem takie są założenia resortu - żeby rozpocząć na jesieni.

 - W związku ze zmianami dotyczącymi specjalizacji, CMKP ma dokonać akredytacji placówek szkolących. Na jakim etapie są prace nad tym?

- Powołaliśmy już komisje akredytacyjne, czekamy tylko na podpis ministra pod programami specjalizacji, żeby mogły one przystąpić do pracy.

Częścią absolutnie immanentną programu specjalizacji jest załącznik określający kryteria akredytacyjne. Kryteria akredytacyjne są oparte o wiele różnych elementów, ale przede wszystkim muszą być zgodne z obowiązującym prawem i nie mogą go zawężać.

W związku z tym będzie zapewne wiele emocji, ale takie są przepisy prawa. Ustawa jednoznacznie określa jakie są minimalne warunki do tego, żeby uzyskać akredytację, a załączniki określają wskazane przez konsultantów krajowych dodatkowe kryteria akredytacyjne niezbędne dla prawidłowej realizacji szkolenia.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum