Sosnowiec: Muzeum Medycyny i Farmacji SUM oficjalnie otwarte

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 12 grudnia 2018 13:19

Po latach gromadzenia unikatowych eksponatów, Śląski Uniwersytet Medyczny otworzył w środę (12 grudnia) Muzeum Medycyny i Farmacji. Ekspozycja zajmuje parter Domu Studenckiego nr 2 w Sosnowcu.

Jedna z ekspozycji Muzeum Medycyny i Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego otwartego 12 grudnia br. w Sosnowcu. Fot. Katarzyna Gubała/PTWP

Inicjatorką powstania Muzeum Medycyny i Farmacji jest prof. Krystyna Olczyk, dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu.

- Przedstawiła mi śmiały plan stworzenia pierwszego w województwie śląskim muzeum, które podtrzymywałoby pamięć i wiedzę o dokonaniach pokoleń medyków i farmaceutów - mówił podczas oficjalnego otwarcia prof. Przemysław Jałowiecki, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Jak przypomniał, w styczniu 2013 r. został powołany zespół, którego zadaniem było przygotowanie katalogu eksponatów, jakie mogłyby znaleźć się w tym muzeum.

- Członkowie tego zespołu niczym detektywi szukali nowych, ciekawych eksponatów rozpytując wśród społeczności akademickiej oraz nawiązując kontakty z rodzinami zasłużonych nauczycieli akademickich naszej uczelni i jej absolwentami. Były też apele w mediach, sporo mówiło się o muzeum w środowisku. To wszystko dało wspaniały efekt - podkreślił rektor SUM prof. Jałowiecki.

Dodał, że muzeum będzie służyć jako pomoc dydaktyczna dla studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, ale - ma nadzieję - przysłuży się również mieszkańcom miasta i regionu popularyzując historię śląskiej i zagłębiowskiej medycyny oraz pionierskich osiągnięć pracujących tu lekarzy i farmaceutów.

Przestrzeń muzeum, które zajmuje parter Domu Studenckiego nr 2 przy ul. Ostrogórskiej 30, składa się z 8 pomieszczeń. Na potrzeby warsztatów dla uczniów, którzy będą zwiedzać muzeum oraz zajęć dla studentów powstały też dwie sale seminaryjne.

Wśród eksponatów znajdują się m.in. aparat płuco-serce wykonany przez prof. T. Paliwodę, stół operacyjny prof. W. Brossa oraz pierwsza polska endoproteza stawu biodrowego zaprojektowana przez zespół dr. J. Daaba z Piekar Śląskich. Jest też bogata kolekcja kardiologa dr. Emiliana Kocota, sosnowieckiego lekarza, który od lat gromadzi medyczne eksponaty.

Uwagę przyciągają także wystawa składająca się z narzędzi i sprzętów wykorzystywanych w przeszłości, w połączeniu z galerią prezentującą pracę personelu na salach operacyjnych oraz dawna apteka, gdzie można zobaczyć naczynia i narzędzia do wytwarzania leków. Do muzeum sprowadzono również specjalne zioła z ekologicznych upraw we Włoszech, dzięki temu powstała tu jedyna w swoim rodzaju zielarnia.

Na remont i wyposażenie muzeum uczelnia przeznaczyła z własnych środków ponad 2,6 mln zł. 100 tys. zł dołożył sosnowiecki magistrat - kwota została przeznaczona na renowację eksponatów. Otwarcie placówki symbolicznie kończy obchody 70-lecia powstania Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum