Sok z buraków - źródło siły

Autor: Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 23 sierpnia 2009 17:16

Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter w Wielkiej Brytanii , powołując się na badania twierdzą, że picie soku z buraków zmniejsza zużycie tlenu i pozwala wydłużyć czas ćwiczeń fizycznych.

Sok z buraków - źródło siły
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badacze, pracujący pod kierownictwem prof. Andy Jones codziennie podawali dwóm grupom mężczyzn w wieku 19-38 lat pół litra soku z buraków albo sok porzeczkowy. Po sześciu dniach eksperymentu, badanych poddano serii testów, w tym ćwiczeniom na rowerze treningowym. Ci, którzy pili sok z buraków, byli w stanie ćwiczyć nawet o 16 proc. dłużej od tych, którzy pili sok porzeczkowy. Ponadto mieli niższe spoczynkowe ciśnienie krwi.

Dzieje się tak prawdopodobnie dzięki zawartym w burakach nitratom, które są przez organizm przetwarzane na tlenek azotu i sprawiają, że podczas ćwiczeń zużywa się mniej tlenu.

Prof. Andy Jones jest zdania, że odkrycie zainteresuje zarówno zawodowych sportowców, jak i amatorów. Wyraża również nadzieję, że okaże się istotne dla ludzi o wątłym zdrowiu, którzy poprzez przyjmowanie buraczanych suplementów diety będą mogli poprawić jego stan.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum