Śląskie: zapotrzebowanie na wiedzę z zakresu prawa wśród lekarzy?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2011 15:54

Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Śląski i Śląska Izba Lekarska w Katowicach podpisały 13 czerwca umowę o współpracy, która przypieczętowała utworzenie nowego kierunku studiów podyplomowych - prawo w ochronie zdrowia. Program studiów został opracowany z myślą o młodych lekarzach.

Śląskie: zapotrzebowanie na wiedzę z zakresu prawa wśród lekarzy?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prof. Ewa Małecka-Tendera, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach podkreśliła, że młodzi lekarze muszą wiedzieć jakie mają prawa i obowiązki, oraz jak należy się poruszać w ramach obowiązującego prawa.

Stopień zainteresowania studiami przerósł oczekiwania organizatorów. Z ankiet jakie wysłali do lekarzy, z pytaniem czy takie studia są potrzebne, w ciągu czterech dni wpłynęło sto pozytywnych odpowiedzi.

- Początkowo chcieliśmy uruchomić 40 miejsc, ale zainteresowanie jest tak duże, że postanowiliśmy podwoić liczbę miejsc - wyjaśniała prof. Krystyna Olczyk, prorektor ds. szkolenia podyplomowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Studiować będą mogli nie tylko młodzi lekarze, ale także pracownicy niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej - wszyscy, którzy będą chcieli zapoznać się prawem stosowanym w ochronie zdrowia. Będą się uczyć umiejętności prowadzenia mediacji i negocjacji oraz radzenia sobie z problemami prawnymi, co - jak ujęła prorektor Olczyk - pozwoli młodym ludziom sprostać nowym wyzwaniom współczesnych czasów.

- Musimy im nie tylko wskazać drogę postępowania, ale pokazać do kogo należy się zwrócić w razie problemów, dlatego zatrudnimy wybitnych specjalistów z zakresu prawa - dodała prof. Olczyk. W trakcie studiów podyplomowych słuchacze poznają tematykę m.in. z zakresu prawa ogólnego, prawa medycznego, medycyny sądowej oraz orzecznictwa.

W kraju działa obecnie kilka podobnych kierunków studiów z zakresu prawa w ochronie zdrowia - m.in. w Krakowie, Warszawie, Łodzi, na ogół są to jednak jednowydziałowe inicjatywy organizowane w ramach wydziałów prawa.

W przypadku śląskiej inicjatywy, w przedsięwzięcie zostały zaangażowane dwie uczelnie i izba lekarska. Wydział prawa i administracji Uniwersytetu Śląskiego wydeleguje prawników, wydział lekarski Śląskiego Uniwersytetu Medycznego - praktyków z zakresu medycyny sądowej a ośrodek kształcenia Śląskiej Izby Lekarskiej - ekspertów od orzecznictwa sądowego.

Prof. Czesław Martysz, prorektor ds. kształcenia Uniwersytetu Śląskiego wyjaśniał, że trwają rozmowy w sprawie uruchomienia w przyszłości oddzielnego studium mediacji, co wpisuje się w obecną sytuację na rynku medycznym, czyli "postępującą komercjalizację służby zdrowia".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum