Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 29-11-2017 10:10

Śląskie: ponad 100 rezydentur nie zostanie obsadzonych?

Z 313 rezydentur przyznanych w jesiennym rozdaniu dla województwa śląskiego ponad sto pozostanie nieobsadzonych. W przyszłości może zabraknąć m.in. geriatrów, anestezjologów czy lekarzy chorób zakaźnych.

W takich specjalnościach jak choroby zakaźne, czy medycyna paliatywna nie było chętnych do rozpoczęcia specjalizacji. Fot. Archiwum

Ostatni Lekarski Egzamin Końcowy odbył się pod koniec września, a obecnie trwa przyznawanie rezydentur. Już wiadomo, że są specjalizacje, w których chętnych jest kilka razy więcej niż miejsc, i takie, na które chętnych jest mało lub nie ma ich wcale. Wylicza je Gazeta Wyborcza.

Te popularne to m.in. rezydentury z okulistyki (5 miejsc, 24 chętnych), radiologii (6 miejsc, 29 chętnych) czy kardiologii (44 chętnych na 25 miejsc). Zainteresowanych specjalizacją z ortodoncji było 56, miejsca są zaledwie 3. Na dermatologii na 2 miejsca było aż 15 chętnych. Chętnych do specjalizacji w dziedzinie endokrynologii było 20, ale i tu były zaledwie 3 miejsca.

W geriatrii na odwrót 0 wolnych miejsc 26, a chętnych zaledwie trzech. W anestezjologii miejsc było 40, a zainteresowanych rozpoczęciem specjalizacji w tej dziedzinie o połowę mniej. Podobnie w kardiochirurgii i diabetologii: miejsc po 6, a chętnych tylko po 3. W takich specjalnościach jak choroby zakaźne (30 miejsc), farmakologia (5), onkologia dziecięca (4) czy medycyna paliatywna (5) nie było nikogo chętnego do rozpoczęcia specjalizacji.

Więcej: www.katowice.wyborcza.pl