Śląskie: pochowano osoby, które oddały swoje ciała nauce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 czerwca 2011 16:02

Uroczystość akademickiego pożegnania 25 osób, które przekazały swoje ciała na potrzeby nauki, odbyła się w sobotę (4 czerwca) w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Potem ich prochy spoczęły w Parku Pamięci w Rudzie Śląskiej.

Uczelnia organizuje uroczyste pożegnanie takich osób co roku. Program świadomej donacji zwłok powstał w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w 2003 r., pierwszy pochówek odbył się rok później. Osoby, które zdecydują, że po śmierci ich ciała będą służyć studentom do badań i nauki anatomii, mogą składać deklaracje notarialne zaświadczające o podjętej przez nich decyzji.

Śląski Uniwersytet Medyczny jest wiodącą w Polsce uczelnią pod względem ilości deklaracji donacji - jest ich ok. 700. Zwyczajowo zwłoki wykorzystywane są do celów dydaktycznych przez dwa lata, potem zostają skremowane. Przedstawiciele uczelni podkreślają, że program donacji ma olbrzymie znaczenie dla edukacji przyszłych lekarzy i pracowników ochrony zdrowia.

- Możliwość nauki z wykorzystaniem zwłok jest nieoceniona. Nie zastąpią jej nawet najlepsze prezentacje multimedialne. A sama uroczystość dziękczynna jest wyrazem wielkiego szacunku pracowników naukowych i studentów wobec donatorów, co wynika również z etyki zawodowej - podkreśla prowadzący projekt donacji doc. Grzegorz Bajor z Katedry Anatomii Prawidłowej Wydziału Lekarskiego SUM.

Program świadomej donacji zwłok, prowadzony przez tę uczelnię, jest objęty Memoriałem im. o. Innocentego Marii Bocheńskiego. Ten zakonnik, profesor, myśliciel, jako pierwszy postanowił, że jego ciało zostanie przekazane na cele naukowe. Tak też się stało. Jego ciało zostało oddane Uniwersytetowi we Fryburgu, którego był wieloletnim profesorem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum