Śląskie: olimpiada młodzieżowa z wiedzy o wirusowym zapaleniu wątroby

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2013 16:14

Uczniowie z liceów i techników woj. śląskiego w środę (24 kwietnia) sprawdzali swoją wiedzę na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Olimpiada zorganizowana przez Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny oraz Fundację "Gwiazda Nadziei" jest częścią programu edukacyjnego "Podstępne WZW".

Śląskie: olimpiada młodzieżowa z wiedzy o wirusowym zapaleniu wątroby

Od 2011 roku w programie wzięło udział prawie 30 tysięcy uczniów. Podczas specjalnych lekcji uczniowie dowiadują się jakie sytuacje wiążą się z ryzykiem zakażenia HBV i HCV, a także w jaki sposób mogą się przed nim zabezpieczyć.

Zadaniem nauczycieli jest wypracowanie u uczniów odpowiedzialnej postawy wobec własnego zdrowia, a także kształtowanie postawy tolerancji i zrozumienia wobec osób zakażonych. Zorganizowanie olimpiady jest formą docenienia i wyróżnienia aktywności uczniów i nauczycieli, którzy chętnie na temat tego problemu dyskutowali.

Problem wirusowych zapaleń wątroby typu B lub C dotyka, co 12. osobę na świecie. Większość z nich nie jest świadoma swojej choroby, ponieważ przez wiele lat nie daje ona żadnych objawów.

Bardzo często zakażenia HCV i HBV wykrywane są przypadkowo lub po wielu latach, w momencie rozpoznania poważnych uszkodzeń wątroby, takich jak zwłóknienie, marskość lub rak wątrobowo-komórkowy. 

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum