Śląskie: ambulans dydaktyczny do centrum symulacji włożono przez dach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2018 13:38

Powstające w Zabrzu Centrum Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) zostało w wyposażone ambulans dydaktyczny. Został on w środę (7 lutego) zainstalowany w pomieszczeniu usytuowanym na piątym piętrze - za pomocą dźwigu, przez otwór w dachu.

FOT. SUM (zdjęcie ilustracyjne)

Ambulans dydaktyczny to karetka, pozbawiona jedynie silnika i skrzyni biegów, jednak z pełnym wyposażeniem medycznym oraz symulatorem pacjenta służącym do nauki zabiegów ratowniczych.

Trzytonowy pojazd trzeba było umieścić na ostatniej kondygnacji Centrum, na wysokości 25 metrów, za pomocą specjalnego dźwigu, poprzez otwór w dachu.

- W tej części Centrum powstanie tzw. strefa przedszpitalna, czyli obszar, w którym symulowane są scenariusze nagłych zdarzeń medycznych, takich jak wypadki czy nagłe zatrzymanie akcji serca - wyjaśniła rzeczniczka SUM Agata Kalafarska-Winkler.

- Strefa zostanie wyposażona w system audio-wideo, umożliwiający nagrywanie zajęć (...). Zapisywany będzie nie tylko obraz, ale także parametry fizjologiczne symulatora wraz z czynnościami wykonywanymi przez studentów. Tym samym możliwe będzie odtworzenie sesji symulacyjnej i dokładne omówienie zachowania studentów - dodała.

Oprócz strefy przedszpitalnej w Centrum znajdą się także: Szpitalny Oddział Ratunkowy, sala intensywnej terapii i sala operacyjna (I piętro), sala intensywnej terapii noworodka, sala porodowa oraz pracownia umiejętności chirurgicznych (II piętro), sale przeznaczone dla studentów stomatologii (III i IV piętro).

Centrum Symulacji Medycznej zostanie otwarte jeszcze w tym roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum