Śląskie: SUM planuje budowę drugiego centrum symulacji medycznej

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 18 lipca 2013 13:48

Niecały rok po otwarciu największego w Polsce Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Katowicach Śląski Uniwersytet Medyczny ma gotowy projekt budowy drugiego takiego obiektu. Placówka stanie w Zabrzu.

Śląskie: SUM planuje budowę drugiego centrum symulacji medycznej

Nowe centrum ma stanąć na terenie kampusu w Zabrzu-Rokitnicy.

W czterokondygnacyjnym budynku znajdą się pomieszczenia symulacji medycznej (m.in. blok operacyjny, sala intensywnej terapii medycznej, sala porodowa, sala pediatryczna, sala łóżkowa ćwiczeniowa, sala ćwiczeniowa ogólna) oraz ratownictwa medycznego (symulator ambulansu, sale Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, Izba Przyjęć) podobne do tych, które funkcjonują w już istniejącym Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.

Nowością będą pomieszczenia ćwiczeń i symulacji stomatologicznej, których nie ma w Katowicach. Prawie całe drugie piętro budynku zajmą pracownie stomatologiczne i laboratoria (m.in. pracownia materiałoznawstwa, laboratoria (gipsu, obróbki cieplnej, metalu, porcelany), pracownia protetyki, ortodoncji i dysfunkcji, chirurgii, radiologii, sala operacyjno-ambulatoryjna stomatologiczna, pracownia stomatologii zachowawczej, endodoncji, pedodoncji).

Sale symulacyjne wyposażone będą w system audio-wideo umożliwiający nagrywanie sesji symulacyjnych. System komputerowy połączy te nagrania z zapisem parametrów fizjologicznych symulatora oraz zapisem czynności wykonanych przez ćwiczących. Gotowy zapis dający pełen obraz sesji symulacyjnej będzie następnie odtwarzany i omawiany podczas debriefingu.

Obok pomieszczeń symulacyjnych w Centrum znajdą się również pomieszczenia wyposażone w infrastrukturę pozwalającą na kompleksowe wykorzystanie nowoczesnych technologii informatycznych ( m.in. multimedialne sale wykładowo- ćwiczeniowe, czytelnia multimedialna).

- Zamierzamy również wykorzystać teren wokół obiektu. Powstanie tam zewnętrzny poligon ratowniczy do ćwiczeń wraz z urządzeniami terenowymi. Dzięki temu zwiększy się możliwość współpracy Uczelni ze służbami ratunkowymi (policją, strażą pożarną, ratownictwem medycznym). Wspólne ćwiczenia pozwolą na lepsze wyszkolenie i efektywniejszą współpracę służb systemu zarządzania kryzysowego, a co za tym idzie ich lepsze przygotowanie do działań w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej - przedstawia plany prof. Przemysław Jałowiecki, rektor SUM.

Potrzebę budowy krajowej sieci centrów symulacji medycznej dostrzegło Ministerstwo Zdrowia.

- W ramach środków na inwestycje budowlane na 2012 r. Ministerstwo przeznaczyło dla uczelni medycznych 3 miliony złotych na dofinansowanie prac projektowych przy tworzeniu sieci CSM. Skorzystaliśmy z tej możliwości i dzięki temu mamy już gotowy projekt, który pozwoli uczelni starać się o środki na realizację tej inwestycji - tłumaczy Izabella Krzak, dyrektor ds. Inwestycji i Eksploatacji w Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

Koszt budowy i wyposażenia Centrum wyceniono na około 43 mln zł.

- Dla uczelni to ogromna kwota, ale przykład Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Katowicach pokazuje, że pozyskanie środków na takie przedsięwzięcie jest całkiem realne. Tamten projekt udało się zrealizować w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Liczymy, że także w nowej perspektywie finansowej UE znajdą się środki na budowę podobnych obiektów - dodaje rektor SUM.

Tym bardziej , że o pozyskanie środków finansowych z funduszy unijnych na tworzenie centrów symulacji medycznej zabiega również Ministerstwo Zdrowia - zapewniał o tym w styczniu tego roku wiceminister Krzysztof Chlebus, odpowiadając na interpelację poselską w sprawie zagrożenia niedoborem lekarzy w systemie ochrony zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum