Śląski Uniwersytet Medyczny zainaugurował 69. rok akademicki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 września 2016 18:57

69. rok akademicki zainaugurował w piątek Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach - jedna z największych uczelni medycznych w kraju.

Śląski Uniwersytet Medyczny zainaugurował 69. rok akademicki
Fot. archiwum RZ

- Ta uczelnia kształci specjalistów, którzy są przy nas, kiedy tego najbardziej potrzebujemy - powiedziała podczas uroczystości wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak.

- To nie jest zwykły zawód, to jest służba zdrowia, my służymy ludziom - akcentował wiceminister zdrowia i absolwent katowickiej uczelni Marek Tombarkiewicz.

Rozpoczynający kolejną kadencję na stanowisku rektora prof. Przemysław Jałowiecki przekonywał studentów, że warto być naukowcem, choć nie jest to misja i zadanie dla każdego.

Jak mówił, nauka wymaga pasji odkrywcy, i taką pasję prezentuje wielu wychowanków SUM, którzy pozostali w uczelni, jak i rozjechali się po świecie.

- Warto być naukowcem, nie ze względu na możliwość uzyskania wyższych zarobków, bo to często nie jest możliwe, ale z powodu niepowtarzalnego uczucia satysfakcji z czegoś nowego, czemu towarzyszy przyspieszone bicie serca - jeżeli znajdzie się dotychczas nieznaną formułę leku, metodę diagnostyczną lub sposób leczenia. Takich przykładów w historii naszej uczelni mógłbym wymienić wiele, zarówno z przeszłości, jak i współczesnych - mówił prof. Jałowiecki.

Podczas uroczystości tytuł profesora honorowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego odebrał emerytowany pracownik tej uczelni, jej absolwent i prorektor w latach 1982-1989 prof. Waldemar Janiec. W ówczesnej Śląskiej Akademii Medycznej pełnił funkcję dyrektora Instytutu Farmakodynamiki i Analityki Medycznej, a następnie dyrektora Instytuów Leków Wydziału Farmaceutycznego; uczestniczył w organizowaniu od podstaw obu instytutów.

Prof. Janiec ma znaczący dorobek w zakresie farmakologii eksperymentalnej. W latach 1992-1997 odpowiadał za bezpieczeństwo leków rejestrowanych w Polsce. Był przewodniczącym komisji leków, a następnie przewodniczącym komisji rejestracji środków farmaceutycznych i materiałów medycznych ówczesnego Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej. Znacząco przyczynił się do rozwoju farmacji w Polsce.

Nowy rok akademicki w Śląskim Uniwersytecie Medycznym rozpoczęło ok. 10 tys. studentów, w tym ponad 3 tys. na pierwszym roku.

Uczelnia kształci na kierunkach lekarskich, farmacji, analityki medycznej, biotechnologii, kosmetologii, zdrowia publicznego, pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii, ma też certyfikat Departamentu Edukacji Stanów Zjednoczonych na kształcenie w języku angielskim prowadzone od 1996 r. na kierunku lekarskim w Katowicach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum