×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Śląski Uniwersytet Medyczny otwiera dwa nowe kierunki

Autor: oprac. JPP • Źródło: Śląski Uniwersytet Medyczny01 kwietnia 2023 05:35Aktualizacja: 29 marca 2023 06:38

Śląski Uniwersytet Medyczny otwiera dwa nowe kierunki: chemię kosmetyczną oraz trenera zdrowia. Pierwszy będzie realizowany na Wydziale Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu, drugi na Wydziale Zdrowia Publicznego w Bytomiu.

Śląski Uniwersytet Medyczny otwiera dwa nowe kierunki
Śląski Uniwersytet Medyczny otwiera dwa nowe kierunki Fot. AdobeStock

 

Śląski Uniwersytet Medyczny otwiera dwa nowe kierunki

Jak informuje Śląski Uniwersytet Medyczny w programie studiów "chemia kosmetyczna" znajdą się przedmioty, podczas których studenci zdobędą wiedzę m.in. o surowcach stosowanych w produkcji kosmetyków pochodzenia syntetycznego i naturalnego, w tym z użyciem metod in vitro, a także z zakresu recepturowania i kontroli jakości kosmetyków z wykorzystaniem nowoczesnych metod analitycznych i specjalistycznej aparatury.

- Największy nacisk położony będzie na uzyskanie umiejętności wytwarzania produktów kosmetycznych oraz wiedzy na temat oddziaływania preparatów kosmetycznych na człowieka i środowisko. Absolwenci kierunku będą posiadać wiedzę na temat procesów produkcji kosmetyków, metod badań surowców i produktów kosmetycznych oraz zastosowania kosmetyków do pielęgnacji osobistej - zapewniają przedstawiciele SUM.

Ponadto, jak podkreślają, studenci tego kierunku  otrzymają również kompetencje w zakresie zarządzania poszczególnymi etapami procesu produkcji preparatów kosmetycznych oraz z zakresu projektowania tych procesów.  

W grupie przedmiotów obowiązkowych w ramach kierunku chemia kosmetyczna planuje się m.in. zajęcia:

 • badania in vitro w kosmetologii,
 • biotechnologia kosmetyków,
 • budowa skóry i przydatków,
 • chemia analityczna w badaniu jakości kosmetyków,
 • czy chemia fizyczna.

Zajęcia prowadzone będą w formie wykładów, seminariów i ćwiczeń w salach wykładowych i odpowiednio w specjalistycznych laboratoriach Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu. Natomiast studenckie praktyki zawodowe realizowane będą we współpracy z lokalnymi zakładami produkującymi kosmetyki i odpowiednio produkty chemii gospodarczej.

Kierunek trener zdrowia odpowiedzią na  zapotrzebowanie w obszarze nauk o zdrowiu

Drugi z planowanych kierunków to "trener zdrowia". Te zajęcia prowadzone będą na Wydziale Zdrowia Publicznego w Bytomiu.

- Studia odpowiadają na rosnące zapotrzebowanie programami kształcenia w obszarze nauk o zdrowiu, wynikające nie tylko z negatywnych wskaźników epidemiologicznych w obszarze chorób związanych ze stylem życia, ale także ze zwiększającą się świadomością zdrowotną populacji - wskazuje SUM.

Przedstawiciele uczelni wyliczają, że absolwent kierunku będzie mógł świadczyć usługi zarówno dla konsumentów i przedsiębiorców na rynku prywatnym, jak i w jednostkach sektora publicznego, takich jak m.in. urzędy gmin, powiatów i województw, w placówkach oświatowych, czy służbach zbrojnych. Ponadto trenerzy zdrowia mogą także wspierać organizacje non-profit w realizacji ich celów statutowych, powiązanych z zadaniami z zakresu zdrowia publicznego.

W grupie przedmiotów obowiązkowych w ramach tego kierunku planuje się m.in. następujące zajęcia jak:

 • pierwsza pomoc przedmedyczna,
 • bioetyka,
 • fizjologia zdrowego stylu życia,
 • czy żywienie prozdrowotne.

- Studenci będą się także uczyć na temat aktywizacji osób starszych, czy planowaniu treningu sportowego dzieci i młodzieży. Zapoznają się również z ekodietetyką - zapewnia uczelnia.

Miejscem praktyk będą wybrane przez studentów placówki edukacyjne tj. publiczne i niepubliczne przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe, placówki opiekuńczo-wychowawcze, uniwersytety III wieku lub instytucjonalne tj. ośrodki pomocy społecznej, ośrodki pomocy rodzinie, ośrodki leczenia uzależnień, gabinety i środki rehabilitacyjne, sanatoria, kluby sportowe, SPA i wellness.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  Najnowsze