Śląska Izba Lekarska stanowczo przeciw likwidacji staży. "Nikt nie pytał lekarzy o zdanie"

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, ORL w Katowicach28 października 2021 11:59

Prezydium śląskiej ORL wyraża "stanowczy sprzeciw wobec propozycji zniesienie stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów". - Praktyka przy łóżku chorego nie raz potrafiła zmienić wizję tego, co lekarz będzie w przyszłości robił - wskazuje prezes ORL dr n. med. Tadeusz Urban.

Śląska Izba Lekarska stanowczo przeciw likwidacji staży. "Nikt nie pytał lekarzy o zdanie"
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało likwidację obowiązkowych staży dla lekarzy Fot. Shutterstock
  • Prezydium Śląskiej Okręgowej Rady Lekarskiej wyraża "stanowczy sprzeciw wobec propozycji zniesienie stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów"
  • Staż podyplomowy jest niezbędnym elementem procesu kształcenia. Pozwala na nabycie wielu praktycznych umiejętności potrzebnych do samodzielnego wykonywania zawodu, uczy kontaktu z pacjentem - wskazuje prezydium ORL
  • O zniesienie obowiązkowego stażu podyplomowego dla lekarzy zwróciła się do ministra zdrowia Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) 
  • 26 października wiceminister zdrowia Piotr Bromber zapowiedział, że resort podejmie niezwłoczne działania legislacyjne w tej sprawie

Śląska Izba Lekarska stanowczo przeciw likwidacji staży dla lekarzy

Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) zwróciła się do ministra zdrowia o zniesienie obowiązkowego stażu podyplomowego dla lekarzy. 26 października podczas konferencji prasowej wiceminister zdrowia Piotr Bromber zapowiedział, że resort podejmie niezwłoczne działania legislacyjne w tej sprawie.

Temat wywołał w środowisku gorącą dyskusję. Jedni pomysłowi przyklasnęli, inni są przeciw. Negatywne stanowisko wydała Okręgowa Izba Lekarska w Katowicach. 

Prezydium Śląskiej Okręgowej Rady Lekarskiej wyraża "stanowczy sprzeciw wobec propozycji Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, zaakceptowanej przez Ministerstwo Zdrowia, mającej na celu zniesienie stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów".

- Staż podyplomowy jest niezbędnym elementem procesu kształcenia młodych lekarzy i lekarzy dentystów. Pozwala na nabycie wielu praktycznych umiejętności potrzebnych do samodzielnego wykonywania zawodu, uczy kontaktu z pacjentem, umożliwia konfrontację wyobrażenia o przyszłej specjalizacji z rzeczywistością, pomaga w wyborze dalszej drogi zawodowej. To niezbędny czas na naukę praktyki przy łóżku chorego - czytamy w oświadczeniu.

Czytaj więcej: Likwidacja lekarskiego stażu podyplomowego. "Inicjatywa legislacyjna zostanie podjęta niezwłocznie"

Co przemawia za zniesieniem lekarskiego stażu podyplomowego? Minister zdrowia odpowiada

Prezes śląskiej ORL: praktyka przy łóżku chorego jest bardzo ważna

Plany Ministerstwa Zdrowia komentuje również prezes ORL dr n. med. Tadeusz Urban.

- Ludzie opuszczający uczelnię, którzy nabyli wiedzę, powinni ją skonfrontować z życiem, z praktyką w szpitalu, praktyką przy łóżku chorego. To bardzo istotny element kształcenia podyplomowego, dlatego że wówczas lekarz może zweryfikować swoje oczekiwania, skonfrontować je z predyspozycjami. Może sprawdzić, czy w specjalności, o której myśli, będzie się dobrze czuł. Chodzi o to, żeby lekarze wybierali dobrą drogę, żeby byli pasjonatami swojego zawodu, żeby nie czuli się później rozżaleni czy sfrustrowani, bo wybrali coś, co nie leży w ich charakterze - tłumaczy.

Jak wskazuje prezes Śląskiej Izby Lekarskiej praktyka przy łóżku chorego niejednokrotnie "potrafiła zmienić wizję tego, co lekarz będzie w przyszłości robił". Zwraca również uwagę na inny aspekt problemu. 

Pośpiech Ministerstwa Zdrowia budzi wątpliwości

- Likwidowanie programu stażowego spowoduje, że właściwie to uczelnie powinny przejąć ciężar i zająć się praktyczną częścią kształcenia. Przy tej ilości studentów, przy - w pewnym sensie - ograniczonej bazie szpitalnej do dydaktyki, ta praktyka pewnie nie będzie tak pełna i dobra, jak w tej chwili, gdy właściwie w większości szpitali lekarze stażyści mogą w niedużych grupach pod okiem specjalistów próbować swoich sił - podkreśla.

Prezes Urban wskazuje również na pośpiech resortu zdrowia w realizacji tego pomysłu.

 - Dziwne jest, że pomysł, który wypłynął od rektorów uczelni, którzy odpowiadają za kształcenie studentów, a nie lekarzy, tak szybko zyskał poparcie Ministerstwa Zdrowia. W ogóle nikt nie pytał po drodze samorządu lekarskiego, co na to lekarze, jakie jest ich stanowisko. To dziwne, bo to my stoimy na straży kształcenia podyplomowego, jakości i  profesjonalizacji zawodu lekarza. Podejmowanie takich decyzji, nagłaśnianie że są one w zasadzie przesądzone, budzi obawy, w jaką stronę kształcenie i praca lekarzy w tym kraju ma pójść - podsumowuje lekarz. 

Czytaj również: Prof. Bochenek: staż dla lekarzy utrzymać, ale nie traktować stażystów jak sekretarki

Lekarze o stażu podyplomowym. "To relikt z minionej epoki, o ile nie z czasów pańszczyzny". Są i inne opinie

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze