Senat za pełnym członkostwem Polski w Europejskim Laboratorium Biologii Molekularnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2018 12:18

Senat opowiedział się za pełnym członkostwem Polski w Europejskim Laboratorium Biologii Molekularnej, uchwalając w piątek (29 czerwca) ustawę o ratyfikacji umowy ustanawiającej EMBL. Dzięki temu Polska będzie mogła m.in. wpływać na agendę badawczą organizacji.

Fot. PTWP

Senat przyjął ustawę o ratyfikacji umowy ustanawiającej Europejskie Laboratorium Biologii Molekularnej, sporządzonej w Genewie dnia 10 maja 1973 r.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 81 senatorów, natomiast jeden wstrzymał się od głosu.

Otwiera to Polsce drogę do uzyskania statusu państwa członkowskiego Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL) - międzynarodowej organizacji badawczej państw europejskich. Głównym celem działalności EMBL jest prowadzenie badań naukowych w zakresie biologii molekularnej, szkolenie kadr naukowych na wszystkich poziomach, dostarczanie usług naukowych państwom członkowskim oraz aktywne angażowanie się w transfer technologii. Wiele grup badawczych EMBL uzyskało prestiżowe granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council, ERC).

Od 2014 r. Polska ma status członka perspektywicznego organizacji.

- Pełne członkostwo umożliwia nam wpływanie na to, jakiego typu badania i w jakiej konstrukcji konsorcjów będą uruchamiane - tak, żeby było to korzystniejsze dla tych, którzy będą ze strony polskiej startować w konkursach - mówił podczas posiedzenia senackiej komisji nauki, edukacji i sportu wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

Jak dodał, pełne członkostwo stwarza możliwość umieszczenia w Polsce kolejnego centrum badawczego EMBL. - Do tej pory w żadnym z krajów Europy Środkowo-Wschodniej takie centrum nie jest zorganizowane - podkreślił wiceminister.

Aktualnie laboratoria organizacji działają w sześciu lokalizacjach w Europie. Siedziba oraz główne laboratorium mieszczą się w Heidelbergu (Niemcy). Oprócz tego, laboratoria znajdują się również w Barcelonie (Hiszpania), Grenoble (Francja), Hamburgu (Niemcy), Hinxton (Wielka Brytania) oraz w Rzymie (Włochy).

Obecnie do EMBL należą 24 państwa członkowskie i dwa pozaeuropejskie państwa stowarzyszone: Australia i Argentyna.

Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta; wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum