Sejm: projekt ws. Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy do Komisji Zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 kwietnia 2016 21:38

Sejm zdecydował w środę (13 kwietnia) o dodatkowym skierowaniu obywatelskiego projektu ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy do Komisji Zdrowia. Na poprzednim posiedzeniu posłowie skierowali projekt do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Fot. archiwum RZ (zdj. ilustracyjne)

Za skierowaniem projektu ustawy do Komisji Zdrowia głosowało 424 posłów, 20 było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Według obywatelskiego projektu ustawy, pod którym zebrano 160 tys. podpisów poparcia, Uniwersytet Medyczny im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy miałby powstać na bazie Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Collegium Medicum powstało w 2004 r. w wyniku włączenia Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy do UMK; na wniosek senatu AM.

Podczas debaty na poprzednim posiedzeniu Sejmu zwolennicy powstania samodzielnej uczelni medycznej w Bydgoszczy, podkreślali, że Collegium Medicum przez władze UMK jest traktowane w sposób drugorzędny. Przekonywali, że akademie medyczne, które zostały przekształcone w uniwersytety medyczne rozwijają się znacznie lepiej.

Posłowie przeciwni podziałowi podnosili, że zdecydowanie przez Sejm o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy naruszałoby autonomię UMK, którego władze są przeciwne zmianom.

W dyskusji dominowali posłowie z województwa kujawsko-pomorskiego, a ich opinie były podzielone nie w zależności od przynależności klubowej, a od reprezentowanego okręgu wyborczego. Posłowie z okręgu bydgoskiego byli za utworzeniem uniwersytetu medycznego, a posłowie z okręgu toruńskiego - przeciw.

Wiceminister nauki i szkolnictwa Aleksander Bobko podczas debaty przed dwoma tygodniami proponował szukanie w tej sprawie kompromisu, chociaż zaznaczył, że przy rozpatrywaniu projektu ustawy należy brać pod uwagę zasadę autonomii uczelni. Zaznaczył, że negatywne stanowiska w sprawie podziału UMK przedstawiły Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Projekt ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego jest kolejną sprawą dzielącą Bydgoszcz i Toruń, obok takich kwestii, jak m.in. podział środków unijnych przez samorząd województwa czy kształt przyszłej metropolii - razem czy osobno.

W sobotę w Bydgoszczy odbyło się spotkanie zarządu miejscowej PO z przewodniczącym partii Grzegorzem Schetyną w sprawie napięć w kujawsko-pomorskiej Platformie m.in. na tle projektu utworzenia Uniwersytetu Medycznego. Wzięli w nim udział szef regionu PO Tomasz Lenz i marszałek województwa Piotr Całbecki (obaj z Torunia).

Zdecydowano o powołaniu zespołu do spraw relacji bydgosko-toruńskich. Schetyna zapowiedział, że wraz z sekretarzem generalnym PO Stanisławem Gawłowskim i przewodniczącym klubu PO Sławomirem Neumannem zaangażuje się w znalezienie sposobów wyjścia z trudnej sytuacji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum