Sejm: komisje za odrzuceniem prezydenckiego weta ws. Akademii Lotniczej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2011 21:25

Komisje obrony i edukacji ustaliły w środę (11 maja), że zarekomendują Sejmowi odrzucenie prezydenckiego weta do ustawy powołującej Akademię Lotniczą w Dęblinie. AL miałaby powstać z połączenia Wyższej Oficerskiej Szkoły Sił Powietrznych w Dęblinie i Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie.

Sejm: komisje za odrzuceniem prezydenckiego weta ws. Akademii Lotniczej

Bronisław Komorowski zawetował wspomnianą ustawę w marcu br.

Stanisław Koziej, szef BBN, przypomniał argumenty prezydenta, że utworzenie Akademii Lotniczej utrwaliłoby rozproszenie szkolnictwa wojskowego. Według niego armii potrzeba jednej, najwyżej dwóch uczelni akademickich (obecnie są trzy). Nazwał projektowaną Akademię Lotniczą w Dęblinie "hybrydą dowódczo-techniczno-medyczną", zarzucając, że dublowałaby ona po części Uniwersytet Medyczny w Łodzi, powstały po połączeniu uczelni wojskowej i cywilnej.

Ustawę o powołaniu Akademii Lotniczej Sejm uchwalił pod koniec stycznia br. Jej autorzy przekonywali, że połączenie dwóch placówek przysłuży się otwieraniu się instytucji wojskowych na rynek cywilny i rozszerzeniu oferty dydaktycznej. Za połączeniem opowiedziały się władze obu instytucji.

Odmawiając podpisania ustawy prezydent wyraził przekonanie, że dęblińska uczelnia powinna być "szkołą mistrzostwa zawodowego", tymczasem powołanie nowej Akademii - zainteresowanej, ze względu na dofinansowanie, kształceniem cywilnych studentów - spowoduje, że szkolenie studentów stanie się zadaniem dodatkowym.

Jest to pierwsza ustawa, którą zawetował Bronisław Komorowski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum