Science: odkryte przeciwciała pozwolą opracować szczepionkę przeciw HIV

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 04 września 2009 09:18

Mamy nowy cel na powierzchni wirusa HIV. To umożliwi opracowanie szczepionki przeciw szybko zmieniającemu się wirusowi

Science: odkryte przeciwciała pozwolą opracować szczepionkę przeciw HIV
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowe przeciwciała, które naukowcy nazywają piętą achillesową HIV, są pierwszymi zidentyfikowanymi od ponad dziesięciu lat. Blokują wnikanie wirusów do atakowanych komórek człowieka. Badania International AIDS Vaccine Initiative (IAVI), organizacji wspierającej prace nad szczepionką przeciw HIV, zostały opublikowane w piśmie „Science“.

Zmienność HIV jest najważniejszą przyczyną, z powodu której wciąż nie dysponujemy skuteczną u ludzi szczepionką. W różnych regionach świata obecnych jest wiele nieznacznie różniących się między sobą podtypów HIV. Wirus mutuje nawet po zainfekowaniu człowieka. Jak podkreślają naukowcy, w ciele jednej osoby chorej na AIDS jest więcej mutacji wirusa HIV niż na całej Ziemi podtypów grypy sezonowej. Dlatego tak trudne jest znalezienie jednej, niezmiennej części wirusa, którą można wykorzystać jako cel dla szczepionki.

Drugim problemem jest brak znanych przypadków, w których organizm człowieka sam oczyścił się z wirusów HIV. Dlatego nie wiadomo, jaki mechanizm trzeba uruchomić, aby walczyć z infekcją – tłumaczą badacze. Po trzecie – ponieważ HIV atakuje komórki układu odpornościowego, organizm człowieka ma bardzo mało czasu na uruchomienie skutecznej obrony.

Odkrycie dwóch nowych przeciwciał pozwoli pokonać pierwszy problem. Cząsteczki o nazwach PG9 i PG16 przyklejają się do tego fragmentu wirusa, który pozostaje praktycznie niezmienny. Ten element wirusa jest niezbędny do wnikania do atakowanych limfocytów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum