Schizofrenia: terapia w wirtualnej przestrzeni

Autor: gk24.pl/Rynek Zdrowia • • 31 sierpnia 2009 10:14

Australijski psychiatra postanowił leczyć schizofrenię za pomocą trójwymiarowej przestrzeni wirtualnej, w której schizofrenik mógłby bezpiecznie konfrontować się ze swoimi wizjami.

Schizofrenia: terapia w wirtualnej przestrzeni
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Profesor Peter Yellowlees stworzył program komputerowy, który umożliwia wykreowanie z komputera obrazów i dźwięków podobnych do tych, jakie powstają w umyśle chorej osoby.

Naukowcy sądzą, że kiedy pacjent zobaczy prześladujące go wizje, łatwiej będzie mu się z nimi uporać. Schizofrenicy cierpią na różnego rodzaju omamy i halucynacje - słyszą, widzą, czują rzeczy, które są wytworami ich własnego mózgu. Wielu z nich cierpi też na zaburzenia świadomości i rozdwojenie osobowości.

- Schizofrenia, jak wiele innych chorób, zaczyna się niepostrzeżenie. Chory często nie chce zaakceptować swego stanu. Nie wierzy, że to, co widzi lub słyszy, nie istnieje. Seans multimedialny mógłby go przekonać, że wszystkie te straszne rzeczy, które go dręczą, rozgrywają się w jego mózgu - wyjaśnia Yellowlees.

Naukowiec przyznaje, że dłuższy pobyt w „pokoju z halucynacjami“ może być silnym przeżyciem: - Taki jest sens i cel tej terapii. Chodzi o to, by stanąć twarzą w twarz z najbardziej przerażającymi obrazami i zdać sobie sprawę z tego, że to nie jest rzeczywistość.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze