Samorząd województwa przekazał szpital uczelni. Niedzielski: praktyka jest najważniejsza

Autor: oprac. MP • Źródło: MZ/PAP/Rynek Zdrowia28 grudnia 2022 11:15

- W zawodach medycznych praktyka jest najważniejsza. Pełnowymiarowy wydział lekarski z profesjonalną bazą kliniczną to niewątpliwy sukces Podkarpacia - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Samorząd województwa podkarpackiego przekazał Uniwersytetowi Rzeszowskiemu Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

Samorząd województwa przekazał szpital uczelni. Niedzielski: praktyka jest najważniejsza
Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreśla istotę praktyki w zawodach medycznych Fot. Twitter MZ

 

"W zawodach medycznych praktyka jest najważniejsza"

- Dziś ważny dzień dla Podkarpacia i całego systemu kształcenia kadr medycznych. Samorząd województwa podkarpackiego, za aprobatą Ministerstwa Zdrowia, przekazuje Uniwersytetowi Rzeszowskiemu Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

- 4,5 tys. studentów kierunków medycznych i zdrowia publicznego zyskuje nowe możliwości. W zawodach medycznych praktyka jest najważniejsza. Pełnowymiarowy wydział lekarski z profesjonalną bazą kliniczną to niewątpliwy sukces Podkarpacia - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Obecny również na uroczystości minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podkreślił, że UR wykształcił już 180 lekarzy, a z tej liczby 70 proc. z nich pracuje na Podkarpaciu.

- To jest to, czego potrzebujemy w każdym województwie, czyli szybkie uzupełnienie kadry lekarskiej. Po powstaniu kierunku lekarskiego dzisiaj uczelnia robi kolejny ważny krok w kierunku wzbogacenia potencjału dydaktycznego - mówił.

Minister przekazał również rektorowi UR dwa czeki na sumę niemal 7,5 mln zł m.in. za rozwój kierunku lekarskiego.

Czarnek przypomniał, że docelowo w pobliżu Rzeszowa, na terenie gminy Świlcza, wybudowany zostanie nowy szpital uniwersytecki.

Rektor UR Sylwester Czopek zapewnił, że dla pacjentów oraz pracowników przejęcie szpitala przez UR od 1 stycznia 2023 r. nie będzie miało żadnego wpływu. Dodał, że zmieni się jedynie nazwa placówki.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum