×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Samorząd lekarski krytycznie o rozporządzeniu ws. umiejętności zawodowych lekarzy

Autor: oprac. KM • Źródło: Naczelna Izba Lekarska, Rynek Zdrowia19 czerwca 2023 18:00

Rozporządzenie w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów ma zostać ogłoszone w Dzienniku Ustaw jeszcze w czerwcu. Tymczasem Naczelna Rada Lekarska ma sporo zastrzeżeń do dokumentu.

Samorząd lekarski krytycznie o rozporządzeniu ws. umiejętności zawodowych lekarzy
Rozporządzenie ministra zdrowia określa 57 rodzajów umiejętności, w których lekarz i lekarz dentysta mogą uzyskać certyfikat. Fot. AdobeStock
  • Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów zostało skierowane do ogłoszenia
  • Dokument określa rodzaje umiejętności zawodowych, w których lekarz i lekarz dentysta mogą uzyskać certyfikat umiejętności zawodowej
  • Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaopiniowało rozporządzenie. Uwagi zgłosiło już we wrześniu 2022 r., ale część nie została uwzględniona
  • Według wykazu aktów oczekujących na ogłoszenie rozporządzenie może zostać ogłoszone najpóźniej 23 czerwca 2023 r.

Samorząd lekarski krytycznie o rozporządzeniu ws. umiejętności zawodowych lekarzy

W swojej opinii na temat skierowanego do ogłoszenia rozporządzenia w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podkreśla, że "zasadniczym założeniem towarzyszącym wprowadzeniu certyfikowanych umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów miało być jednoznaczne wskazanie, że zrealizowanie programu kształcenia specjalizacyjnego obejmującego daną umiejętność jest równoznaczne z posiadaniem tej umiejętności". Jednakże w ocenie NRL rozporządzenie ani ustawa, na podstawie której zostało przygotowane, "nie realizują tego założenia w sposób kategoryczny".

Teraz, wraz ze zbliżającą się datą prawdopodobnego ogłoszenia rozporządzenia - 23 czerwca - NRL ponownie odniosła się do dokumentu.

- Wprowadzone właśnie rozporządzenie zawierające wykaz umiejętności zawodowych lekarza i lekarza dentysty stanowi uzupełnienie zawartego w artykule 17 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty dotychczas martwego przepisu umożliwiającego ich zdobywanie i precyzującego warunki ich przyznawania - mówi cytowany w komunikacie NRL wiceprezes Klaudiusz Komor.

Wiceprezes przypomina pełną zastrzeżeń opinię prezydium z września 2022 roku. - Niestety część z nich nie została uwzględniona, między innymi mocno przez nas postulowane wykreślenie z wykazu umiejętności płytkiej sedacji, która naszym zdaniem, jako wymagająca bardzo dużego doświadczenia i potencjalnie niebezpieczna, powinna być zarezerwowana wyłącznie dla anestezjologów - wymienia.

Umiejętności zawodowe lekarzy. Jaki jest cel zmian?

Komor podkreśla także, że "nadal nie jest jasne, jaki jest właściwy cel wprowadzenia umiejętności". - Wprowadzając ten przepis do ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty Ministerstwo argumentowało, że umiejętności mają zastąpić część specjalizacji, których, jak wszyscy zgodnie twierdzą, mamy w Polsce za dużo, jednak w tym zakresie żadne zmiany nie nastąpiły - zaznacza.

- Podobnie nie ma obecnie żadnego przepisu, który promowałby np. dodatkowym finansowaniem wykonywanych procedur osoby, które dane umiejętności nabędą - dodaje wiceprezes NRL.

Klaudiusz Komor zauważa ponadto, że "istnieje uzasadniona obawa, że płatnik, czyli NFZ, poszukując oszczędności może przestać finansować procedury, które będą wykonywane przez lekarzy bez certyfikatu umiejętności", a "jego zdobycie zajmie z pewnością trochę czasu". To z kolei, zdaniem wiceprezesa NRL może spowodować "dalsze ograniczenie dostępu do procedur medycznych i wydłużenie kolejek oczekujących".

57 rodzajów umiejętności. Co zakłada rozporządzenie?

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów zawiera 57 rodzajów umiejętności, w których lekarz i lekarz dentysta mogą uzyskać certyfikat oraz kwalifikacje stanowiące warunek ubiegania się o wspomniany dokument.

 Resort podkreślił, że umiejętności zawodowe to nabywanie umiejętności z zakresu danej dziedziny medycyny albo kilku dziedzin medycyny lub będące umiejętnościami udzielania określonych świadczeń zdrowotnych.

- Certyfikat umiejętności zawodowej będzie przyznawać towarzystwo naukowe o zasięgu krajowym prowadzące działalność naukową od co najmniej 5 lat poprzedzających datę złożenia pierwszego wniosku o certyfikację danej umiejętności zawodowej albo państwowy instytut badawczy, uczestniczący w systemie ochrony zdrowia, właściwe dla danej umiejętności zawodowej wpisane do rejestru prowadzonego przez dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego – czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Do certyfikacji niektórych umiejętności będą mogli przystąpić również lekarze bez specjalizacji albo ze specjalizacją pierwszego stopnia. Tym samym jak wskazano, lekarze nabywający umiejętności praktyczne w drodze szkolenia specjalizacyjnego, gdzie liczba wykonanych procedur określona w programie specjalizacji jest wystarczająca do uznania ich za umiejętności zawodowe, nie muszą tych umiejętności potwierdzać w drodze certyfikacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze