Samorząd lekarski krytycznie o rozporządzeniu ws. umiejętności zawodowych lekarzy
Rozporządzenie w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów ma zostać ogłoszone w Dzienniku Ustaw jeszcze w czerwcu. Tymczasem Naczelna Rada Lekarska ma sporo zastrzeżeń do dokumentu.

- Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów zostało skierowane do ogłoszenia
- Dokument określa rodzaje umiejętności zawodowych, w których lekarz i lekarz dentysta mogą uzyskać certyfikat umiejętności zawodowej
- Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaopiniowało rozporządzenie. Uwagi zgłosiło już we wrześniu 2022 r., ale część nie została uwzględniona
- Według wykazu aktów oczekujących na ogłoszenie rozporządzenie może zostać ogłoszone najpóźniej 23 czerwca 2023 r.
Samorząd lekarski krytycznie o rozporządzeniu ws. umiejętności zawodowych lekarzy
W swojej opinii na temat skierowanego do ogłoszenia rozporządzenia w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podkreśla, że "zasadniczym założeniem towarzyszącym wprowadzeniu certyfikowanych umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów miało być jednoznaczne wskazanie, że zrealizowanie programu kształcenia specjalizacyjnego obejmującego daną umiejętność jest równoznaczne z posiadaniem tej umiejętności". Jednakże w ocenie NRL rozporządzenie ani ustawa, na podstawie której zostało przygotowane, "nie realizują tego założenia w sposób kategoryczny".
Teraz, wraz ze zbliżającą się datą prawdopodobnego ogłoszenia rozporządzenia - 23 czerwca - NRL ponownie odniosła się do dokumentu.
- Wprowadzone właśnie rozporządzenie zawierające wykaz umiejętności zawodowych lekarza i lekarza dentysty stanowi uzupełnienie zawartego w artykule 17 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty dotychczas martwego przepisu umożliwiającego ich zdobywanie i precyzującego warunki ich przyznawania - mówi cytowany w komunikacie NRL wiceprezes Klaudiusz Komor.
Wiceprezes przypomina pełną zastrzeżeń opinię prezydium z września 2022 roku. - Niestety część z nich nie została uwzględniona, między innymi mocno przez nas postulowane wykreślenie z wykazu umiejętności płytkiej sedacji, która naszym zdaniem, jako wymagająca bardzo dużego doświadczenia i potencjalnie niebezpieczna, powinna być zarezerwowana wyłącznie dla anestezjologów - wymienia.
Umiejętności zawodowe lekarzy. Jaki jest cel zmian?
Komor podkreśla także, że "nadal nie jest jasne, jaki jest właściwy cel wprowadzenia umiejętności". - Wprowadzając ten przepis do ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty Ministerstwo argumentowało, że umiejętności mają zastąpić część specjalizacji, których, jak wszyscy zgodnie twierdzą, mamy w Polsce za dużo, jednak w tym zakresie żadne zmiany nie nastąpiły - zaznacza.
- Podobnie nie ma obecnie żadnego przepisu, który promowałby np. dodatkowym finansowaniem wykonywanych procedur osoby, które dane umiejętności nabędą - dodaje wiceprezes NRL.
Klaudiusz Komor zauważa ponadto, że "istnieje uzasadniona obawa, że płatnik, czyli NFZ, poszukując oszczędności może przestać finansować procedury, które będą wykonywane przez lekarzy bez certyfikatu umiejętności", a "jego zdobycie zajmie z pewnością trochę czasu". To z kolei, zdaniem wiceprezesa NRL może spowodować "dalsze ograniczenie dostępu do procedur medycznych i wydłużenie kolejek oczekujących".
57 rodzajów umiejętności. Co zakłada rozporządzenie?
Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów zawiera 57 rodzajów umiejętności, w których lekarz i lekarz dentysta mogą uzyskać certyfikat oraz kwalifikacje stanowiące warunek ubiegania się o wspomniany dokument.
Resort podkreślił, że umiejętności zawodowe to nabywanie umiejętności z zakresu danej dziedziny medycyny albo kilku dziedzin medycyny lub będące umiejętnościami udzielania określonych świadczeń zdrowotnych.
- Certyfikat umiejętności zawodowej będzie przyznawać towarzystwo naukowe o zasięgu krajowym prowadzące działalność naukową od co najmniej 5 lat poprzedzających datę złożenia pierwszego wniosku o certyfikację danej umiejętności zawodowej albo państwowy instytut badawczy, uczestniczący w systemie ochrony zdrowia, właściwe dla danej umiejętności zawodowej wpisane do rejestru prowadzonego przez dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego – czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.
Do certyfikacji niektórych umiejętności będą mogli przystąpić również lekarze bez specjalizacji albo ze specjalizacją pierwszego stopnia. Tym samym jak wskazano, lekarze nabywający umiejętności praktyczne w drodze szkolenia specjalizacyjnego, gdzie liczba wykonanych procedur określona w programie specjalizacji jest wystarczająca do uznania ich za umiejętności zawodowe, nie muszą tych umiejętności potwierdzać w drodze certyfikacji.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)