Samorząd lekarski chce rozmawiać o jakości kształcenia. Zaprasza polityków i ekspertów do debaty

Autor: Joanna Kobylańska- Butrym • Źródło: NIL, Rynek Zdrowia31 października 2022 15:30

Naczelna Izba Lekarska zaprasza ekspertów klubów i kół parlamentarnych do debaty na temat jakości kształcenia lekarzy. - Wdrażanie pomysłów dotyczących lekarzy oraz zdrowia przy ignorowaniu głosu środowiska medycznego jest dla pacjentów wysoce ryzykowne - zauważa Naczelna Rada Lekarska.

Samorząd lekarski chce rozmawiać o jakości kształcenia. Zaprasza polityków i ekspertów do debaty
NIL zaprasza ekspertów do debaty w sprawie kształcenia. Fot. PAP/Piotr Polak
  • NIL zaprasza ekspertów z klubów oraz kół parlamentarnych do debaty na temat kierunku kształcenia lekarzy
  • Zdaniem samorządu lekarskiego nie wystarczy samo zwiększanie liczby miejsc na studiach medycznych, aby przybyło kadr – potrzebne są również zmiany systemowe
  • Samorząd lekarski zwraca uwagę, że wysoce ryzykowne dla pacjentów jest wdrażanie pomysłów dotyczących lekarzy oraz zdrowia przy ignorowaniu głosu środowiska medycznego, głosu popartego doświadczeniem i codzienną praktyką – napisał w zaproszeniu do debaty prezes NRL Łukasz Jankowski
  • Wiceminister zdrowia Piotr Bromber komentował obawy środowiska kilka dni temu podczas Forum Rynku Zdrowia. Podkreślał, że "wychodząc naprzeciw wątpliwościom co do nowych kierunków, w ubiegłym roku powołano zespół do spraw zmian standardów kształcenia"
  • - Do tego zespołu zaprosiliśmy przedstawicieli uczelni, rezydentów czy samorządu studentów. Zakładam, że niedługo projekt rozporządzenia będzie poddany konsultacjom i te nowe standardy kształcenia będą obowiązywały od przyszłego roku akademickiego - zapowiedział.

Problemy kadrowe w ochronie zdrowia

Jak wyjaśnia prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski, temat problemów kadrowych w ochronie zdrowia wymaga reakcji i kompleksowych działań nie tylko ze strony organizatorów tego systemu, ale także wszystkich polityków, którzy otrzymali mandat do reprezentowania interesów społeczeństwa.

-  Środowisko lekarskie, podkreślając przede wszystkim konieczność zachowania wysokiego poziomu kształcenia lekarzy, przekładającego się na bezpieczeństwo, a tym samym zdrowie i życie obywateli naszego kraju, zaprasza ekspertów poszczególnych klubów parlamentarnych, kół parlamentarnych i kół poselskich do konstruktywnej, merytorycznej debaty - czytamy w stanowisku NIL.

Debata pt. "Kierunek kształcenia lekarzy" ma się odbyć 12 grudnia 2022 roku o godzinie 11 w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej.

Samorząd lekarski chce rozmawiać o jakości kształcenia lekarzy

- Realizacja pomysłów na zwiększenie liczby lekarzy nie może być oderwana od realiów systemowych, nie iść w parze ze zwiększeniem liczby miejsc stażowych, specjalizacyjnych, stworzeniem odpowiednich warunków pracy i przede wszystkim gruntownymi zmianami w publicznej opiece zdrowotnej. Samorząd lekarski zwraca uwagę, że wysoce ryzykowne dla pacjentów jest wdrażanie pomysłów dotyczących lekarzy oraz zdrowia przy ignorowaniu głosu środowiska medycznego, głosu popartego doświadczeniem i codzienną praktyką – napisał w zaproszeniu prezes NRL Łukasz Jankowski.

Wskazał także, że NIL tworzy odpowiednią przestrzeń do współpracy na rzecz zdrowia. Prezes Jankowski zachęca polityków do rozmów o zdrowiu oraz przypomina, aby w debacie wzięli udział eksperci zarekomendowani przez poszczególne środowiska.

- Podkreślić należy, że działania podejmowane teraz przyniosą skutki determinujące sytuację polskiego pacjenta w przyszłości  – czytamy.

Rekordowa frekwencja na kierunku lekarskim i  nowe standardy kształcenia

Przypomnijmy: około 10 tys. studentów podjęło 1 października naukę na kierunku lekarskim, co jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, jest rekordowym wynikiem od kilkudziesięciu lat. Obecnie lekarzy kształci ponad 20 uczelni.

Środowisko medyków alarmuje jednak, że otwieranie kolejnych kierunków budzi wątpliwość co do jakości kształcenia, a skokowe podnoszenie limitów przyjęć skończy się "produkcją lekarzy na eksport".

W trakcie XVIII Forum Rynku Zdrowia jedna z debat poświęcona była właśnie kształceniu lekarzy. 

- Można pilnować parametru zarówno liczbowego, jak i jakościowego. To nie stoi w sprzeczności. Jeżeli będziemy pilnowali standardów kształcenia, to będzie ono na odpowiednim poziomie - mówił trakcie dyskusji wiceminister zdrowia Piotr Bromber. Mówił również o uczelniach, gdzie dopiero co uruchomiono kierunek lekarski.

Podkreślał, że "wychodząc naprzeciw wątpliwościom co do nowych kierunków, w ubiegłym roku powołano zespół do spraw zmian standardów kształcenia".

- Do tego zespołu zaprosiliśmy przedstawicieli uczelni, rezydentów czy samorządu studentów. Zakładam, że niedługo projekt rozporządzenia będzie poddany konsultacjom i te nowe standardy kształcenia będą obowiązywały od przyszłego roku akademickiego - zapowiedział.

Odpowiadając na zarzuty o spadek jakości kształcenia wiceszef resortu zdrowia przyznał, że rozumie obawy i wątpliwości, choć jak podkreślił "znamienny jest fakt, iż w dyskusji zwykle podnoszony jest argument, że jakość skończyła się na etapie zakończenia studiów mojego rozmówcy".Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum