×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

SUM: treść wykładu i literatura niezgodne ze standardami nauczania

Autor: PAP/Rynek Zdrowia29 listopada 2019 21:00

Treść wykładu pt. „Homoseksualizm a zdrowie” i wskazana literatura były niezgodne ze standardami nauczania, dlatego podjęto działania wobec wykładowcy - poinformował w piątek (29 listopada) Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (SUM). Wykładowca stracił pracę na uczelni.

SUM: treść wykładu i literatura niezgodne ze standardami nauczania
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Informację o wykładzie podały liczne media, m.in. serwis Wpolityce.pl. Powołując się na ten artykuł wicepremier i minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w piątkowej wypowiedzi na Twitterze uznał zwolnienie wykładowcy za próbę ograniczania wolności nauki.

"W związku z licznie napływającą korespondencją dotyczącą opublikowanych w mediach informacji, poświęconych przeprowadzonemu w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach wykładowi, SUM oświadcza, że na uczelni ciąży obowiązek zapewnienia realizacji treści zgodnych z efektami uczenia się, określonych standardami nauczania dla poszczególnych kierunków, w tym dla kierunku lekarskiego zgodnie z właściwym rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego" - napisała w piątkowym oświadczeniu wystosowanym przez uczelnię, jej prorektor ds. studiów i studentów prof. Joanna Lewin-Kowalik.

"Nauczyciele akademiccy, jak i wszystkie osoby, którym zostały powierzone obowiązki dydaktyczne, zobligowane są do zapewnienia powyższego, a w przypadku wadliwości wykonania zadań/przedmiotu umowy, uczelnia w ramach nadzoru i koordynacji procesu kształcenia winna podjąć działania dostosowawcze. W tym konkretnym przypadku treści wykładu, jak i literatura, nie były zgodne z opisem modułu kształcenia, toteż działania takie zostały podjęte" - dodała.

Prof. Lewin-Kowalik podkreśliła, że uniwersytet przestrzega nałożonych na niego obowiązków w zakresie kształcenia, nie ogranicza wolności słowa i swobody poglądów. Wszelkie zarzuty w tym zakresie wobec uczelni uznała za "chybione".

Według informacji medialnych zwolniony wykładowca miał stwierdzić podczas zajęć ze studentami m.in., że fizycznie i psychicznie pasują do siebie tylko kobieta i mężczyzna, o czym mówi biologia i nauka, bo tylko taki związek może przekazywać życie. 

Anna Gumułka

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze