SUM powołał rzecznika praw studenta i komisję ds. przeciwdziałania mobbingowi

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2021 13:24

Decyzją władz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach utworzona została instytucja Rzecznika Praw Studenta i Doktoranta. Powołano także Komisję ds. przeciwdziałania problemom mobbingu, wykorzystywania seksualnego i dyskryminacji oraz innym zachowaniom niepożądanym wśród studentów i doktorantów.

SUM powołał rzecznika praw studenta i komisję ds. przeciwdziałania mobbingowi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowo utworzone komórki to pokłosie afery na Śląskim Uniwersytecie Medycznym z połowy 2020 r., która nabrała rozgłosu po opublikowaniu przez studentów na fanpejdżu ŚUMemes postów opisujących przypadki mobbingu, molestowania i poniżania ze strony wykładowców katowickiej uczelni.

Wówczas Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar postulował, aby wszystkie uczelnie w Polsce wprowadziły jasne przepisy antymobbingowe i antydyskryminacyjne.

"Władze SUM wzięły sobie postulaty RPO do serca. Zgodnie z zarządzeniem rektora z dnia 7 stycznia 2021 na uczelni utworzono instytucję Rzecznika Praw Studenta i Doktoranta. Na kadencję 2020-2024 został nim dr hab. Krzysztof Szydło z I Katedry i Kliniki Kardiologii Wydziału Nauk Medycznych. Zajmie się on m.in. przyjmowaniem zgłoszeń oraz identyfikowaniem przypadków naruszania praw studenckich i doktoranckich, udzielaniem pomocy studentom w rozwiązywaniu sporów i konfliktów czy interweniowaniem u władz uczelni i wydziałów w przypadkach łamania praw żaków" - informuje "Dziennik Zachodni".

Powołana została także specjalna Komisja ds. przeciwdziałania problemom mobbingu, wykorzystywania seksualnego i dyskryminacji oraz innym zachowaniom niepożądanym wśród studentów i doktorantów. Jej przewodniczącą została dr hab. Monika Bąk-Sosnowska, szefowa Katedry Nauk Społecznych i Humanistycznych i Zakładu Psychologii Wydziału Nauk o Zdrowiu. Komisja będzie wyjaśniała zgłaszane sytuacje występowania mobbingu, molestowania seksualnego lub dyskryminacji oraz wnioskowała w sprawie wprowadzenia rozwiązań służących kształtowaniu pozytywnych relacji interpersonalnych.

Więcej: dziennikzachodni.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum