SUM. Rekordowa liczba chętnych na kierunku lekarsko-dentystycznym

Autor: oprac. RR • Źródło: SUM17 lipca 2021 08:54

Ponad 12 tys. kandydatów chce studiować na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Na jedno miejsce na kierunku lekarskim przypada 7 osób i aż 13,7 na kierunku lekarsko-dentystycznym.

Na jedno miejsce na kierunku lekarskim przypada 7 osób i aż 13,7 na kierunku lekarsko-dentystycznym. Fot. Śląski Uniwersytet Medyczny
  • Największym zainteresowaniem cieszą studia na kierunku lekarsko-dentystycznym. Na jedno miejsce na SUM przypada 14 osób, na kierunku lekarskim o połowę mniej
  • Uczelnia oferuje naukę na 16 kierunkach medycznych. W sumie zgłosiło się ponad 12 tysięcy chętnych
  • W porównaniu do limitów przyznanych przez MZ uczelniom medycznym w roku 2020/2021, w roku akademickim 2021/2022 ogólny limit przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym zwiększył się o 654 miejsca

SUM właśnie ogłosił pierwszą listę rankingową. Wynika z niej, że wielkim powodzeniem cieszą się kierunki lekarskie w Katowicach oraz w Zabrzu. Rekord bije jednak kierunek lekarsko-dentystyczny.

Popularnością cieszą się także kierunki na Wydziale Nauk Farmaceutycznych. Biotechnologia to 4 osoby na jedno miejsce, a na farmacji i analityce medycznej na jedno miejsce przypadają 3 osoby.

Ponad 12 tys. zgłoszeń

Uczelnia oferuje naukę na 16 kierunkach medycznych. W sumie zgłosiło się ponad 12 tysięcy chętnych do studiowania – informuje Agata Pustułka, rzecznik prasowy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Dodaje, że prowadzony będzie drugi nabór na studia pierwszego stopnia na kierunki zarządzanie ryzykiem zdrowotnym i zdrowie publiczne.

Studia lekarskie od lat cieszą się wśród maturzystów ogromną popularnością. Na kierunku lekarskim zakładany przez MZ limit przyjęć ogółem wynosi 9 029 miejsc.

Uniwersytety medyczne mają 9 029 miejsc

W porównaniu do limitów wyznaczonych uczelniom medycznym przez MZ na rok akademicki 2020/2021, w roku akademickim 2021/2022 ogólny limit przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym zwiększył się o 654 miejsca, w tym na kierunku lekarskim i lekarsko- dentystycznym na jednolite studia magisterskie prowadzone w formie studiów stacjonarnych w języku polskim limit został zwiększony o 341 miejsc, na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym prowadzonych w formie jednolitych studiów magisterskich  w formie niestacjonarnej w języku polskim limit zwiększył się o 484 miejsca, zaś na studia w języku innym niż język polski uległ zmniejszeniu łącznie o 171 miejsc.

Na kierunku lekarskim projektowany limit miejsc ogółem wynosi w nadchodzącym roku akademickim 9 029 miejsc (w tym na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych w języku polskim dla obywateli polskich i obcokrajowców - 5 449 miejsc, na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów niestacjonarnych w języku polskim - 1 756 miejsc oraz na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych w języku innym niż język polski  - 1 824 miejsc).

Czytaj: Limity na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym. Jest projekt rozporządzenia

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum