Rzeszów: uczelnia zachęca do donacji zwłok

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 08 września 2015 09:14

W Uniwersytecie Rzeszowskim wprowadzono program świadomej donacji zwłok. Jego celem jest  pozyskiwanie świadomych ofiarodawców, którzy zdecydują się na przekazanie swojego ciała po śmierci na rzecz badań naukowych i celów dydaktycznych.

Rzeszów: uczelnia zachęca do donacji zwłok
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ciała  maja trafić do badaczy i studentów Zakładu Anatomii Prawidłowej Człowieka Katedry Nauk Morfologicznych Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Program świadomej donacji zwłok ma pomagać w informowaniu i pozyskiwaniu na rzecz uczelni donatorów, przy zagwarantowaniu właściwego traktowania ciała podczas wykonywania sekcji lub badań.

Donatorami mogą być osoby pełnoletnie, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnych, które za życia przystąpiły do programu podpisując "Akt przekazania zwłok" potwierdzony notarialnie.

Pierwszy taki program wdrożono w 2003 r. w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. W pierwszym roku spłynęło osiem deklaracji, w ostatnich latach liczba ta sięga 110-140 rocznie. Obecnie uczelnia ma ok. 1,2 tys. deklaracji.

Eksperci zaznaczają,  że podarowanie ciała nauce oznacza możliwość korzystania przez młodych adeptów medycyny z "najdoskonalszego atlasu anatomicznego".

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum