Rzeszów: studenci będą uczyć się anatomii w nowoczesnym prosektorium

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 października 2015 16:56

W poniedziałek (19 października) oficjalnie oddano Zakład Nauk o Człowieku wydziału medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Częścią obiektu jest m.in. najnowocześniejsze w tej części Europy prosektorium. Inwestycja kosztowała 23 mln zł.

Rzeszów: studenci będą uczyć się anatomii w nowoczesnym prosektorium
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zakład (formalnie jest to Katedra Nauk Morfologicznych) powstał w pobliżu Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. W obiekcie mieszczą się cztery zakłady: Anatomii Prawidłowej Człowieka, Histologii i Embriologii, Patomorfologii i Medycyny Sądowej.

Jak podkreślają władze UR w zakładzie znajduję się najnowocześniejsze w tej części Europy prosektorium. Do dyspozycji studentów będzie również wirtualny stół anatomiczny, którym dysponują jedynie trzy uczelnie medyczne prowadzące kierunek lekarski.

Stół będzie służył nie tylko studentom, ale także lekarzom podnoszącym swoje kwalifikacje w trakcie specjalizacji. Pozwala m.in. wyświetlić interaktywny obraz całego ciała człowieka w rzeczywistych rozmiarach. Umożliwia m.in. sterowanie dotykowe, a w bibliotece obrazów zawarty jest pełnopostaciowy, cyfrowy model żeński i męski do nauki anatomii ogólnej. Stwarza także możliwość wirtualnego wyodrębniania poszczególnych warstw i struktur ludzkiego ciała, ich obracanie i powiększanie.

W dydaktyce pomogą też bardzo realistyczne modele całej sylwetki, jak również poszczególnych narządów składających się na układy organizmu człowieka. Natomiast sale ćwiczeń dla histologii i patomorfologii wyposażone są m.in. w mikroskopy oraz ekrany komputerowe, dzięki temu prowadzący zajęcia będzie mógł przesłać obraz ze swego mikroskopu na monitory studentów.

Z obiektu korzystać będą głównie studenci kierunku lekarskiego, który został utworzony na uczelni po raz pierwszy w tym roku akademickim. Kształci się na nim 60 studentów stacjonarnych i tyle samo na studiach płatnych. Zakład będzie współpracował m.in. z Klinicznym Szpitalem Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie oraz innymi placówkami w regionie.

Zakład ma dwie kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Kubatura obiektu to 14 tys. m sześc., a powierzchnia użytkowa wynosi ponad 2,3 tys. m kw.

Uniwersytet Rzeszowski powstał w 2001 r. z połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Filii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Zamiejscowego Wydziału Ekonomii Akademii Rolniczej w Krakowie. Jest największą uczelnią na Podkarpaciu. Na 48 kierunkach studiów kształci się prawie 18 tys. studentów. Kadra naukowo-dydaktyczna liczy 1310 nauczycieli akademickich, w tym 349 profesorów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum