Rzeszów: na UR ruszył kierunek lekarski

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 października 2015 14:51

120 studentów z kilku regionów Polski rozpoczęło studia stacjonarne i niestacjonarne na kierunku lekarskim, który w tym roku akademickim został uruchomiony na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Rzeszów: na UR ruszył kierunek lekarski
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

We wtorek ta największa uczelnia w regionie zainaugurowała rok akademicki 2015/2016. Rektor UR, prof. Aleksander Bobko przypomniał, że wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim został złożony w resortach zdrowia oraz nauki i szkolnictwa wyższego w listopadzie 2013 roku, a w lipcu 2014 roku UR otrzymał pozytywną decyzję.

Prof. Bobko zauważył, że z myślą o powstaniu kierunku lekarskiego na UR zrealizowano dwie inwestycje: Zakład Nauk o Człowieku, gdzie mieści się m.in. prosektorium i zakład medycyny sądowej, oraz Przyrodniczo-Medyczne Centrum Badań Innowacyjnych będące bazą laboratoryjną (jest tam 17 laboratoriów badawczych).

Według wiceministra zdrowia Cezarego Cieślukowskiego, który wziął udział w inauguracji roku akademickiego na UR, utworzenie kierunku lekarskiego w Rzeszowie jest "wiekopomną chwilą". - Kształcenie na kierunku lekarskim od bardzo wielu lat w Polsce było ograniczone do 10-11 uczelni - mówił wiceminister.

Zauważył, że Polska ma problem dotyczący "niedostatku kadr medycznych", w tym lekarzy. Wyraził też przypuszczenie, że wielu młodych ludzi, którzy ukończyli studia medyczne na Ukrainie, będzie nostryfikować dyplomy właśnie w Rzeszowie.

- Nie jest tajemnicą, że w związku z sytuacją polityczną wiele osób, które studiują na Ukrainie, bądź ukończyli studia medyczne na Ukrainie, nostryfikuje w tej chwili dyplomy na uczelniach polskich. Myślę, że sensownym rozwiązaniem będzie, jeżeli tym pierwszym kierunkiem do współpracy będzie Rzeszów - powiedział Cieślukowski.

Oprócz kierunku lekarskiego na UR w tym roku akademickim uruchomiono jeszcze siedem innych kierunków, takich jak: odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, informatyka i ekonometria, systemy diagnostyczne w medycynie, instrumentalistyka, jazz i muzyka rozrywkowa, turystyka historyczna i kulturowa.

Jednak to kierunek lekarski cieszył się podczas tegorocznej rekrutacji największą popularnością wśród przyszłych studentów. O przyjęcie na studia stacjonarne starało się 63 osoby na jedno miejsce, a na niestacjonarne - około 11 osób na jedno miejsce. Tymczasem limit miejsc, zatwierdzony przez Ministerstwo Zdrowia, wynosił po 60 osób na studia stacjonarne i niestacjonarne.

- Przewidywaliśmy spore zainteresowanie kierunkiem, ale nie aż takie. Obecna sytuacja wynika jednak z ogólnopolskiego trybu rekrutacji, gdzie kandydat może logować się na dowolną liczbę uczelni, wystarczy, że jest w stanie dokonać tam opłaty rekrutacyjnej. Jeden z kandydatów stwierdził, że dostał się na wszystkie kierunki w Polsce i ostatecznie wybrał Uniwersytet Rzeszowski" - powiedział PAP prodziekan Wydziału Medycznego na UR i przewodniczący wydziałowej komisji rekrutacyjnej dr Julian Skrzypiec.

Studenci nowego kierunku na UR pochodzą z wielu regionów kraju. Najliczniej prezentowane jest woj. podkarpackie, z którego pochodzi około 30 proc. studentów kierunku lekarskiego. Wielu jest też mieszkańców woj. małopolskiego, lubelskiego, a także dalszych województw: mazowieckiego i śląskiego.

Kadrę akademicką na kierunku lekarskim tworzą zarówno dotychczasowi pracownicy UR jak i profesorowie, którzy przybyli do Rzeszowa z zewnątrz, m. in.: z Warszawy, Lublina, Łodzi, Zabrza, ale także Sztokholmu.

Obecnie kadra Wydziału Medycznego (gdzie obok kierunku lekarskiego od wielu lat działa Instytut Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu, Instytut Położnictwa i Ratownictwa Medycznego, Instytut Fizjoterapii) liczy ogółem 203 pracowników naukowo-dydaktycznych, w tym samodzielni pracownicy naukowi to 46 osób.

Uniwersytet nawiązał współpracę z dwoma szpitalami klinicznymi z Rzeszowa oraz z trzema szpitalami posiadającymi pojedyncze oddziały kliniczne. Studenci medycyny po trzecim roku studiów, gdy rozpocznie się ich kształcenie kliniczne, będą tam odbywać praktyki.

Uniwersytet Rzeszowski powstał w 2001 r. z połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Filii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Zamiejscowego Wydziału Ekonomii Akademii Rolniczej w Krakowie. Jest największą uczelnią na Podkarpaciu. Na 48 kierunkach studiów kształci się prawie 18 tys. studentów. Kadra naukowo-dydaktyczna liczy 1310 nauczycieli akademickich, w tym 349 profesorów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze