Rzeszów: i ten uniwersytet ma ambicje kształcenia lekarzy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2012 11:58

Uniwersytet Rzeszowski ma wydział medyczny kształcący pielęgniarki, położne, fizjoterapeutów, dietetyków, ratowników medycznych - ale nie lekarzy. A tych w regionie brakuje. Utworzenie właściwego kierunku obwarowane jest jednak szeregiem warunków.

Kształceniu lekarzy mogłaby pomóc budowa Przyrodniczo-Medycznego Centrum Badań Innowacyjnych. Realizacja projektu opóźnia się z powodu protestu mieszkańców jednego z pobliskich bloków.

Kolejne warunki powstania wydziału lekarskiego wymienia Gazeta Wyborcza: powstanie szpitala klinicznego oraz zatrudnienie samodzielnych pracowników (lub zdobycie stopni naukowych przez pracujących tu już naukowców).

Szpitalem klinicznym miałby stać się Szpital Wojewódzki nr 2, ale musi mieć oddziały kliniczne, które są tworzone sukcesywnie. Ponadto dziś szpital należy do samorządu wojewódzkiego, a klinika musiałby się stać placówką uniwersytetu.

Ostatni warunek to powstanie zakładu anatomii, do prowadzenia typowo medycznych zajęć praktycznych, w tym badań na tkankach ludzkich.

W budżecie województwa jest 20 mln zł, które mogłyby być przeznaczone na budowę. Aby je zdobyć, w ciągu pół roku uniwersytet musi przedstawić projekt - informuje gazeta.

Więcej: www.gazeta.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum