Rząd szykuje ułatwienia w "imporcie" lekarzy spoza UE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 05 czerwca 2019 11:42

Projekt nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza zawiera przepisy, które pozwolą na zastąpienie niejednolitych postępowań nostryfikacyjnych na uczelniach medycznych testowym egzaminem nostryfikacyjnym w języku polskim, organizowanym przez Centrum Egzaminów Medycznych. Ułatwień jest więcej.

Rząd szykuje ułatwienia w "imporcie" lekarzy spoza UE
FOT. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Zmiany umożliwią także występowanie przez lekarzy-cudzoziemców mających tytuł specjalisty i znających język polski - jeśli otrzymają zaświadczenie zatrudnienia w szpitalu - do właściwej okręgowej rady lekarskiej (ORL) o przyznanie prawa wykonywania zawodu na czas i miejsce zatrudnienia w danym podmiocie.

Przed podjęciem pracy lekarz będzie musiał przejść szkolenie pod nadzorem opiekuna - nie dłuższe niż 12 miesięcy. Prawo wykonywania zawodu będzie obowiązywało na określony czas (nie dłuższy niż pięć lat) i w miejscu zatrudnienia, czyli w placówce, która wystawiła zaświadczenie.

Według resortu zdrowia umożliwi to zatrudnianie lekarzy cudzoziemców w skróconym trybie. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, już teraz w Polsce pracuje 1256 lekarzy-obcokrajowców. Najwięcej jest Ukraińców (379), Białorusinów (180) i Niemców (77).

Więcej: gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum