Rząd o edukacji medycznej: bez stażu, z przyspieszoną specjalizacją

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/ Rynek Zdrowia • • 22 września 2009 13:31

We wtorek (22 września) rząd zajmie się projektem założeń do zmiany ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Ustawa ma być wprowadzana w życie do 2017 roku i diametralnie zmienić system kształcenia lekarzy.

Rząd o edukacji medycznej: bez stażu, z przyspieszoną specjalizacją
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przewidziane projektem skrócenie czasu nauki lekarzy i likwidacja stażu, mają zwiększyć liczbę specjalistów i poprawić dostępność do nich. 

Obecnie,  po ukończeniu studiów lekarz ma ograniczone prawo wykonywania zawodu i przez rok odbywa staż podyplomowy, pod koniec którego zdaje LEP, który daje mu prawo do wykonywania zawodu. Specjalizacja trwa od 5 do 9 lat.

Jeśli propozycje resortu wejdą w życie, od 2017 roku zniknie staż podyplomowy, LEP absolwenci będą mogli zdawać od razu po ukończeniu studiów, a rozpoczynać specjalizację, która potrwa 5-6 lat, zaraz po zdanym egzaminie.

Proponowane zmiany mają m.in. sprawić, że przybędzie lekarzy specjalistów na rynku medycznym, a młodym lekarzom da szansę na szybsze usamodzielnienie się i zatrzyma ich w kraju.

Do projektu zostało zgłoszonych kilkaset uwag. Najwięcej związanych jest z propozycją likwidacji stażu podyplomowego. Obecnie roczny staż podyplomowy muszą odbyć wszyscy przyszli lekarze. Rozpoczyna się go po ukończeniu studiów lekarskich.

Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej uważa, że staż jest niezbędny, bo daje możliwość nauczenia się praktycznych umiejętności, włącznie z kształtowaniem relacji z pacjentem.

Podobną opinię ma Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, który tłumaczy, że podczas stażu lekarz ma ograniczone prawo wykonywania zawodu, ale znajduje się pod opieką bardziej doświadczonego lekarza. Daje mu to możliwość pod jego nadzorem wykonywania przynajmniej części świadczeń.

Praktycznie do sprawy kształcenia przyszłych lekarzy podchodzi prof. Lech Chyczewski z Akademii Medycznej w Białymstoku, który mówi, że likwidacja stażu wymaga zmiany w programach nauczania na studiach. Obecnie przygotowują one przyszłych lekarzy teoretycznie do zawodu, a pierwsze zetknięcie z praktyką odbywa się podczas stażu. Proponowana zmiana oznacza konieczność pozyskania umiejętności w czasie nauki, a to wymaga dodatkowych środków.  

Jak się okazuje, resort zdrowia przewidział takie wątpliwości. Uczelnie medyczne na przygotowanie się do zmian w programach dostaną 35 mln złotych z budżetu.

To, oczywiście, nie jedyna zmiana. Wzrośnie liczba godzin nauki z obecnych 5,7 tys. do maksymalnie 6,3 tys. Będzie więcej godzin nauki z zakresu chorób wewnętrznych, onkologii, medycyny rodzinnej, ale także pediatrii oraz ginekologii z położnictwem. A praktyczna nauka zawodu ma się odbywać na 5. lub 6. roku studiów.  

Likwidacja stażu podyplomowego, zmiany w programach nauczania, ale także rezygnacja z podziału na specjalizacje podstawową i szczegółową, będą kosztować budżet państwa łącznie prawie 700 mln zł.

Ale to przyszłość. Na razie młodzi lekarze mają problem ze zdobyciem rezydentur, których liczbę w tym roku ograniczono. Lista wolnych miejsc rezydenckich miała być umieszczona na stronie internetowej resortu zdrowia już 10 września, tymczasem nadal jej nie ma. Termin składania wniosków mija 30 września, a młodzi lekarze nadal nie wiedzą, czy w którymś szpitalu są jeszcze wolne miejsca rezydenckie, pozwalające na rozpoczęcie specjalizacji - informuje Gazeta Wyborcza.

W Ministerstwie Zdrowia uspokajają, że cały czas trwają rozmowy o pieniądzach na etaty rezydenckie z Ministerstwem Finansów.

Istnieje jednak obawa, że wielu z młodych lekarzy na specjalizację w ramach rezydentur się nie załapie i wyemigruje. Z niedawno przeprowadzonych badań przez Uniwersytet Medyczny w Katowicach, wykonanych na zlecenie Ministerstwa Zdrowia, wynika, że aż 62 proc. młodych lekarzy bierze pod uwagę możliwość wyjazdu za granicę. Zrezygnowaliby z wyjazdu, gdyby mieli pewność, że dostaną się w Polsce na wybraną specjalizację.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum