Ruszy tu psychologia, a za rok kierunek lekarski. Prezydent podpisał ustawę o Akademii

Autor: PAP • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia29 sierpnia 2022 16:30

Prezydent podpisał w poniedziałek w Belwederze ustawę z 5 sierpnia 2022 r. o utworzeniu Akademii Mazowieckiej w Płocku. Od zbliżającego się nowego roku akademickiego ruszy kierunek psychologia, a w przyszłym roku w ramach ochrony zdrowia kierunek lekarski.

Ruszy tu psychologia, a za rok kierunek lekarski. Prezydent podpisał ustawę o Akademii
Prezydent podpisał ustawę o Akademii Mazowieckiej. Fot. PAP/Leszek Szymański
  • Prezydent podpisał w poniedziałek w Belwederze ustawę z 5 sierpnia 2022 r. o utworzeniu Akademii Mazowieckiej w Płocku
  • Od zbliżającego się nowego roku akademickiego w Akademii Mazowieckiej w Płocku ruszy kierunek psychologia, a w przyszłym roku w ramach ochrony zdrowia kierunek lekarski
  • "Ta chwila wieńczy wieloletnie starania władz uczelni o to, aby uzyskać status akademii, wieńczy pewien proces, który oznacza rozwój" - podkreślił prezydent Andrzej Duda

Akademia w miejsce Mazowieckiej Uczelni Wyższej

Jak wyjaśnił prezydent Andrzej Duda po podpisaniu ustawy, Akademia Mazowiecka ma trzy wydziały, 11 kierunków kształcenia pierwszego stopnia, cztery kierunki drugiego stopnia i dwa kierunki jednolitych studiów magisterskich. Poinformował, że od zbliżającego się nowego roku akademickiego w Akademii Mazowieckiej w Płocku ruszy kierunek psychologia, a w przyszłym roku w ramach ochrony zdrowia kierunek lekarski.

Zdaniem prezydenta dokonane właśnie przekształcenie uczelni publicznej w akademię stwarza nową perspektywę dla władz uczelni i dla mieszkańców Płocka.

- W mieście, które liczy 120 tys. mieszkańców, w mieście, które ma ogromne znaczenie w swoim regionie - tutaj właśnie na Mazowszu - oznacza rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój - ocenił.

Zastrzegł, że jest zwolennikiem tworzenia mniejszych uczelni, nie tylko wielkich uniwersytetów w miastach takich, jak Warszawa, Kraków czy Lublin.

- Ale także w tych w mniejszych ośrodkach. Nie tylko dlatego, żeby zapewnić możliwość kształcenia się na miejscu tym, którzy nie chcą zmieniać miejsca swojego pobytu i opuszczać swoje rodzinne strony po to, żeby studiować w wielkim mieście. Ale także i tym, którzy po prostu nie mogą tego zrobić z wielu względów - czy materialnych, czy rodzinnych - nie mogą sobie pozwolić na to, by opuścić swoje rodzinne strony - podkreślił.

Zgodnie z ustawą Akademia Mazowiecka w Płocku ma powstać 1 października br. w miejscu Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Nadzór nad nią ma sprawować minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego.

Mienie obejmujące własność i inne prawa majątkowe Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku mają stać się mieniem akademii z dniem jej utworzenia. Akademia przejmie też z dniem utworzenia prawa i zobowiązania Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Z dniem utworzenia akademii pracownicy zatrudnieni w Mazowieckiej Uczelni Publicznej staną się pracownikami akademii, a studenci Mazowieckiej Uczelni Publicznej - staną się studentami akademii.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum