Rusza kampania społeczna nt. nowotworów jajnika

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 22 września 2015 15:20

We wtorek (22 września) zainaugurowano ogólnopolską kampanię społeczną nt. diagnostyki jajnika. Celem kampanii organizowanej pod hasałem ”Rzuć cień podejrzenia na swoje jajniki” jest przekonanie kobiet do regularnych badań oraz sprawdzania obciążeń nowotworowych.

Rusza kampania społeczna nt. nowotworów jajnika
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ogólnopolska organizacja Kwiat Kobiecości, która zorganizowała kampanię, przekonuje, że bardzo ważne jest wzajemne mobilizowanie się kobiet oraz edukacja w zakresie objawów i wczesnego wykrywania choroby. Zachęca do rozmów z siostrą, mamą, babcią na temat nowotworów kobiecych występujących w rodzinie, a jeśli takie występują - do wykonania badania w kierunku mutacji w genie BRCA 1 i BRCA 2.

W ramach kampanii w tym roku będzie można m.in. wykonać 200 bezpłatnych badań laboratoryjnych na oznaczenie obecności poziomu markera CA 125 oraz HE4 (Test Roma).

Każdego roku w Polsce rozpoznaje się około 3500 nowych zachorowań na raka jajnika, a umiera około 2500 kobiet. Nowotwory złośliwe jajnika są na 5 miejscu pod względem częstości zgonów kobiet. Umieralność z powodu nowotworów jajnika w Polsce jest średnio 15% wyższa niż przeciętna dla krajów UE.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze