Rośliny w domu i biurze: warto zadbać o dobre powietrze w pomieszczeniach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 listopada 2009 09:14

Pospolite rośliny doniczkowe mogą oczyszczać powietrze w pomieszczeniach - informuje serwis EurekAlert.

Jakość powietrza w domach, biurach i innych pomieszczeniach budzi obawy zwłaszcza w krajach rozwiniętych, których mieszkańcy często spędzają ponad 90 procent czasu nie wychodząc z budynków. Tymczasem badania wykazały, że powietrze w pomieszczeniach może być niekiedy nawet 12 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz.

Szkodliwe substancje wydzielają się z farb, lakierów, klejów, wyposażenia, materiałów budowlanych, a nawet wody z kranu. Na długiej liście szkodliwych substancji są między innymi benzen, ksylen, heksan, heptan, oktan, dekan, trójchloroetan i chlorek metylu.

Zawarte w powietrzu substancje mogą powodować ostre choroby, jak astma i nudności oraz przewlekłe: w rodzaju nowotworów, chorób układu nerwowego, rozrodczego i oddechowego, a także zaburzenia rozwojowe. Według szacunków WHO w skali całego świata zanieczyszczone powietrze w pomieszczeniach może być odpowiedzialne za 1,6 miliona zgonów rocznie.

Stanley J. Kays z University of Georgia przeprowadził badania, porównujące zdolność roślin ozdobnych do wychwytywania z powietrza zanieczyszczeń. Zdaniem Kaysa niektóre z tych roślin nie tylko oczyszczają powietrze, ale także poprawiają nasz stan psychiczny – zmniejszają stres, zwiększają produktywność i łagodzą objawy chorób.

Podczas badań sprawdzono, na ile skutecznie 28 gatunków roślin ozdobnych usuwa z powietrza pięć rodzajów lotnych substancji (benzen, toluen, trichloroeten, oktan i alfa-pinen).

Spośród testowanych najskuteczniej usuwały wszystkie pięć substancji Hemigraphis alernata, bluszcz pospolity (Hedera helix), hoja (Hoya carnosa) oraz aspragus gęstokwiatowy, zwany szparagiem Sprengera (Asparagus densiflorus). Zdaniem Kaysa wystarczy umieścić te rośliny w pomieszczeniach, by atmosfera wyraźnie się polepszyła.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum