×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

"Rodzę - Mam prawa" - rusza kampania informacyjna dla kobiet w ciąży

Autor: PAP/Rynek Zdrowia23 listopada 2015 21:30

Fundacja Rodzić po Ludzku w najnowszej kampanii informacyjnej "Rodzę - Mam prawa" przypomina kobietom w ciąży o przysługujących im prawach wynikających ze standardów opieki okołoporodowej, m.in. o prawie do wyboru osoby towarzyszącej podczas porodu.

"Rodzę - Mam prawa" - rusza kampania informacyjna dla kobiet w ciąży
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Chcemy, żeby kobiety wiedziały, że standardy opieki okołoporodowej pozwalają im na to, żeby rodziły w zgodzie ze swoimi potrzebami - mówiła Daria Omulecka z Fundacji Rodzić po Ludzku podczas poniedziałkowej (23 listopada) konferencji inaugurującej kampanię.

Standardy opieki okołoporodowej zostały przyjęte rozporządzeniem ministra zdrowia w 2012 r. Podkreślono w nich podmiotowość i decyzyjność kobiety podczas porodu. Zgodnie ze standardami kobieta ma prawo do rzetelnej informacji, która da jej poczucie bezpieczeństwa oraz do właściwego traktowania z poszanowaniem jej godności i intymności.

- Prawa kobiet są prawami człowieka. To jest prawo do prywatności, prawo do poszanowania godności, to jest też wolność od przemocy - mówiła zastępczyni rzecznika praw obywatelskich ds. równego traktowania dr Sylwia Spurek. Zaznaczyła, że ważne jest, by nie tylko rodzące, ale również ich bliscy znali prawa wynikające ze standardów, by mogli wspierać kobietę w ich egzekwowaniu.

Jolanta Wysocka z Biura Rzecznika Praw Pacjenta dodała, że pacjentki powinny zgłaszać do rzecznika przypadki naruszenia prawa do godności i intymności oraz prawa do informacji.

Kampania "Rodzę - Mam prawa" ma na celu m.in. uświadomienie kobietom, że zgodnie ze standardami rodząca może wybrać, kto będzie jej towarzyszył w szpitalu. Przygotowany przez nią plan porodu, czyli plan oczekiwań i potrzeb, powinien być wspólnie omówiony z personelem medycznym i wzięty pod uwagę. Wskazane jest, aby położna i lekarz zachęcali kobietę do swobodnej aktywności i poruszania się. Ważne jest również, aby proponować jej różne metody łagodzenia bólu, wspierać ją emocjonalnie i traktować życzliwie.

Po porodzie kobieta i dziecko mogą przez dwie godziny przytulać się do siebie w kontakcie "ciało do ciała", a potem otrzymywać rzetelne rady dot. karmienia piersią. Położna środowiskowa powinna odwiedzić kobietę po porodzie w domu minimum cztery razy, wspierać ją i udzielać pomocnych wskazówek.

W ramach kampanii przygotowano spoty radiowe oraz telewizyjne, które będą emitowane w internecie. Będą również organizowane spotkania informacyjne w całej Polsce. Szczegółowe informacje opublikowane są również na stronie internetowej Fundacji Rodzić po Ludzku.

Kampanię objęli patronatem honorowym: minister zdrowia, rzecznik praw pacjenta oraz pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze