Rezydentura do odpracowania w kraju? Minister zdrowia tego nie rozważa

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2016 05:50

Ministerstwo Zdrowia uspokaja lekarzy, że nie przewiduje wprowadzenia obostrzeń związanych z koniecznością pozostania w kraju dla odpracowania kosztów rezydentury po jej zakończeniu. Takiego rozwiązania domagał się od ministra Rzecznik Praw Pacjenta. Pomysłu nie podzielają sami lekarze, decydenci oraz przedstawiciele pracodawców.

Rezydentura do odpracowania w kraju? Minister zdrowia tego nie rozważa
Ministerstwo Zdrowia nie rozważa pomysłu RPP dot. odpracowania kosztów rezydentur przez lekarzy. Fot. archiwum

Przypomnijmy, że Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska zwróciła uwagę ministrowi zdrowia na utrudniony dostęp pacjentów do lekarza. W jej ocenie rozwiązanie problemu niedoboru lekarzy wymaga stworzenia tej grupie zawodowej możliwości kształcenia, rozwoju zawodowego i pracy w zawodzie.

Ale obok tych sugestii RPP podsunął ministrowi jeszcze inną. Jednym ze sposobów na zwiększenie liczby lekarzy w Polsce, zdaniem RPP, powinno też być zatrzymanie w kraju lekarzy po odbytej rezydenturze.

Jak przekonuje, ponieważ część wykwalifikowanej kadry medycznej zaraz po ukończeniu szkolenia emigruje do krajów gdzie zawód lekarza jest lepiej opłacany, powinno się uzależnić możliwość odbycia szkolenia w ramach rezydentury od obowiązkowej pracy po jej zakończeniu. W ten sposób młody specjalista byłby zobowiązany pozostawać przez kilka lat w polskich szpitalach, w systemie publicznych ubezpieczeń zdrowotnych. 

NRL: to byłby absurd
Zdaniem RPP takie zobowiązania powinni podpisywać młodzi lekarze w trakcie specjalizacji. Musieliby zapewnić, iż jako wyszkoleni w Polsce specjaliści będą leczyć polskich pacjentów. Rezydentury lekarzy są bowiem finansowane ze środków budżetowych, na który składki odprowadzają pracodawcy.

Argumentem za wprowadzeniem takiego rozwiązania - zdaniem rzecznika - jest fakt, że jest ono często stosowane w administracji publicznej i w sektorze prywatnym.

Z takim rozumowaniem nie zgadza się dr Maciej Hamankiewicz, prezes NRL. Nie omieszka przy tym zauważyć , że Rzecznik Praw Pacjenta przez ostatnie osiem lat nie wspierała samorządu lekarskiego w przekonaniu rządu, że deficyt lekarzy przekłada się na los pacjentów. Teraz w tej sprawie wysłała pismo do ministra zdrowia.

- Gdybyśmy mieli kierować się tokiem myślenia, który prezentuje w tym piśmie RPP, musielibyśmy zobowiązać wszystkich obywateli, którzy jakąkolwiek szkołę publiczną w Polsce skończyli do jej odpracowywania w kraju. Celowo wskazuję tu na wszystkich, a nie tylko na lekarzy rezydentów ponieważ nie można jednej grupy zawodowej traktować inaczej od pozostałych. Takie rozumowanie jak w piśmie RPP prowadzi do absurdów - przekonuje prezes NRL. 

Pracodawcy RP: to nierealne
Andrzej Mądrala, prezes Centrum Medycznego Mavit oraz wiceprezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej zwraca uwagę na fakt, że sprawa zatrzymania lekarzy: rezydentów, specjalistów w kraju budziła kontrowersje od szeregu lat. W tym czasie pojawiły się różne propozycje, bardziej lub mniej realne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum