Rezydentur mniej, ale miejsc powinno wystarczyć

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 17 lutego 2010 16:11

W wiosennym przydziale etatów rezydenckich resort zdrowia przyznał ich mniej niż wiosną w latach poprzednich.

Mniejsza liczba rezydentur w wiosennym przydziale związana jest z sytuacją finansową państwa. Jednak mimo cięć, miejsc dla chętnych nie powinno zabraknąć.

– Podział rezydentur w specjalizacjach podstawowych został dokonany w następujący sposób: wszystkie dziedziny – po 1 rezydenturze, przy czym w niektórych specjalizacjach priorytetowych, w których zgłoszono największe zapotrzebowanie na rezydenturę, przyznano po 2 rezydentury. W specjalizacjach szczegółowych przyznano po 1 rezydenturze w dziedzinach priorytetowych – tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Dodatkowo, według rzecznika, w postępowaniach kwalifikacyjnych wiosennych zawsze obserwowane jest mniejsze niż jesienią zainteresowanie rozpoczęciem specjalizacji, w tym również w trybie rezydenckim.

– Wobec posiadanych środków budżetowych na 2010 r., możliwe jest uruchomienie 500 rezydentur na wiosnę, co jak widać na przykładzie poprzednich postępowań, w dużej części zaspokoi zapotrzebowanie – informuje Piotr Olechno.

Na dowód, przytacza statystyki dotyczące niewykorzystanych wiosną miejsc rezydenckich w latach poprzednich. W latach 2008 i 2009 po postępowaniach kwalifikacyjnych (wiosennych) ostatecznie zwrócono:
• w roku 2008 – 569 rezydentur (z przyznanych 1100);
• w roku 2009 – 802 rezydentury (z przyznanych 1500).

W ciagu całego 2010 r. resort zdrowia przewiduje 2 500 miejsc dla rezydentów.

– Co prawda wiosną przyznano mniej etatów rezydenckich, ale jesienią będzie ich więcej niż w ubiegłym roku. W sumie, na cały rok przewidziano 2500 etatów rezydenckich czyli tyle samo co w roku ubiegłym – podsumowuje rzecznik resortu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum