Rezydent oceni kierownika specjalizacji. A z rankingu dowie się, które ośrodki kształcą najlepiej

Paulina Gumowska odpowiada za rozwój treści segmentu zdrowie w Grupie PTWP, w tym serwisu rynekzdrowia.pl, którego jest redaktor naczelną. Przed dołączeniem do Grupy PTWP, przez blisko dziewięć lat związana była z Wirtualną Polską. Ostatnio była redaktor naczelną obszaru lifestyle i zdrowie, m.in. WP Kobiety i portalu WP abcZdrowie. Wcześniej była zastępcą redaktora naczelnego WP oraz wiceszefową Strony Głównej i Newsroomu, a także wydawcą i redaktorem. Autor: Paulina Gumowska • Źródło: Rynek Zdrowia   • 23 marca 2022 10:01

Ministerstwo Zdrowia chce stworzyć ranking miejsc specjalizacyjnych. Zapowiedział to w rozmowie z Rynkiem Zdrowia wiceminister Piotr Bromber. Za przygotowanie rankingu odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Dodatkowo resort zdrowia chce sprawdzić, jak kierowników specjalizacji oceniają rezydenci i jakie są dziś największe problemy z kształceniem specjalizacyjnym. - Potrzebujemy pełnych danych, a nie wyrywkowych opinii – mówi nam prof. Ryszard Gellert, dyrektor CMKP.

Rezydent oceni kierownika specjalizacji. A z rankingu dowie się, które ośrodki kształcą najlepiej
Wkrótce CMKP opublikuje wyniki rankingu miejsc specjalizacyjnych Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
  • Po niedawnym naborze na rezydentury, które umożliwiają młodym lekarzom robienie specjalizacji, pozostało 1987 wakatów. To oznacza kłopoty w zapewnieniu w ochronie zdrowia potrzebnej liczby lekarzy w wielu specjalnościach, m.in. w chirurgii ogólnej, medycynie ratunkowej, internie, onkologii klinicznej.
  • Jak ten problem zamierza rozwiązać Ministerstwo Zdrowia? Zaczyna od ankiet dla rezydentów dotyczących kierowników specjalizacji i przebiegu kształcenia specjalizacyjnego. Właśnie ruszyło pierwsze badanie, kolejne w czwartek. 
  • Wkrótce CMKP opublikuje też wyniki rankingu miejsc specjalizacyjnych. 
  • – To niezły pomysł, bo w końcu będziemy mieli czarno na białym wiedzę, gdzie są problemy i jakie – mówi Mateusz Szulca, szef Porozumienia Rezydentów. Podkreśla jednak, że część kwestii można rozwiązać bez ankietowania rezydentów, bo bolączki znane są od lat.

Kierownik specjalizacji pod kontrolą. Ruszyły ankiety 

Pierwsze badanie, które ruszyło w poniedziałek, jest już dostępne na stronie CMKP. Dotyczy wypełniania ustawowych obowiązków przez kierowników specjalizacji. 

Link do ankiety: tutaj 

- Badanie, całkowicie anonimowe, ma odpowiedzieć na pytanie, co robią kierownicy specjalizacji, a czego nie robią. Jak ich pracę oceniają uczestnicy specjalizacji. Ankieta zawiera 20 pytań, zgodnych z ustawą o zawodzie lekarza.  Zależy nam na tym, by rozwiązało ją jak najwięcej uczestników szkolenia specjalizacyjnego, bo to nam da szeroką perspektywę - mówi prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. 

- Kierownik specjalizacji to kluczowa osoba w całym procesie kształcenia. Nam – CMKP – zależy na jakości kształcenia. A za tą jakość kształcenia odpowiada również, a może przede wszystkim kierownik specjalizacji, który do tej pory był poza jakąkolwiek oceną. Teraz mamy narzędzia, które pozwolą wyciągnąć opiekunów z anonimowości. Chcemy by rezydenci, by lekarze w trakcie specjalizacji mieli wiedzę, czy szkolą się w dobrym miejscu, czy szkoli ich fachowiec – dodaje prof. Gellert.  

W czwartek ruszy też badanie, które ma odpowiedzieć na pytanie o potrzeby specjalizacyjne rezydentów. Badanie obejmie przed wszystkim 22 specjalizacje, które znajdują się na liście specjalizacji priorytetowych. 

Mówił o tym w rozmowie z Rynkiem Zdrowia wiceminister Piotr Bromber.

– W ankietach zapytamy o to, co determinuje młodych ludzi do wyboru takiej, a nie innej specjalizacji, jakie mają trudności w trakcie jej trwania, czy była to ich wymarzona specjalizacja, a jeśli nie, to co utrudniało dostanie się na nią – mówił wiceminister. 

Ranking miejsc specjalizacyjnych. "Kij w mrowisko"

Poza badaniami ankietowanymi, MZ tworzy ranking miejsc specjalizacyjnych. Na czym będzie polegał? Precyzuje prof. Gellert.  – Podstawą stworzenia rankingu będzie zdawalności Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego na poziomie województwa, szpitala, każdej jednostki szkolącej i na poziomie kierownika specjalizacji. Zaczniemy od pokazania 1/3 najlepszych, topowych ośrodków szkoleniowych, gdzie ta zdawalność będzie największa – mówi prof. Gellert.  

Dyrektor dodaje, że „to będzie kij w mrowisko”. - Jestem przekonany, że wyniki mogą zaskoczyć wielu. Pokażemy, że są ośrodki, które wydawałoby się, że są wiodące, a wcale nie szkolą najlepiej – dodaje. 

CMKP ankietuje też właśnie ośrodki akredytowane do prowadzenia specjalizacji. - Zrobiliśmy już taką analizę dla okulistyki, następna jest urologia. I tak dziedzina po dziedzinie będziemy sprawdzać przygotowanie czy kontynuację przygotowania do szkolenia specjalizacyjnego przez jednostki szkolące – podkreśla.

Co na to rezydenci?  

Prof. Gellert dodaje, że pracował z rezydentami w dwóch ministerialnych zespołach, podczas których jasno komunikowali swoje bolączki specjalizacyjne, a ankiety i pytania do nich są odzwierciedleniem tych rozmów. 

Pytamy o to Mateusza Szulcę, szefa Porozumienia Rezydentów, który przyznaje, że rezydenci zostali włączeni w dalsze prace nad projektem związanym z ankietami dla lekarzy.

– To niezły pomysł, bo w końcu będziemy mieli czarno na białym wiedzę, gdzie są problemy i jakie – mówi rezydent. Podkreśla jednak, że część kwestii można rozwiązać bez ankietowania rezydentów, bo bolączki znane są od lat.

- Chirurgia zabiegowa leży. Dlaczego? Bo w Polsce funkcjonuje karanie lekarzy za nieumyślny błąd medyczny. Podkreślę: nieumyślny. Mówimy o tym od lat. Potrzebny jest system no fault, który będzie pozwalał na dokładna analizę przyczyn powstawania błędów i ich zapobieganie. Potrzebujemy konkretnych zmian systemowych, niestety wprowadzenie asystenta chirurgicznego lekarza nie jest odpowiedzią na bolączki w chirurgii – mówi Szulca.

– Dodatkowo podejmowane są kwestie dalszego zaostrzania kar dla lekarzy, co spowoduje, że specjalizacje zabiegowe bedą jeszcze bardziej nieatrakcyjne. W kwestii dotyczącej odpowiedzialności karnej lekarzy za nieumyślnie popełnione błędy medyczne bardzo odbiegamy od krajów zachodu. A tego problemu niestety żadne ankiety nie rozwiążą – mówi szef Porozumienia Rezydentów. 


 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum