Rezydenci piszą do ministra. Tym razem chodzi o egzamin z anestezjologii

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2017 17:58

Rezydenci zwrócili się z prośbą do ministra zdrowia o zaniechanie zmian w sposobie uznawania europejskich egzaminów z anestezjologii. Za niekorzystną zamianę uznają zmuszenie lekarzy w trakcie specjalizacji do zdawania w całości albo europejskiego egzaminu albo polskiego.

Rezydenci piszą do ministra. Tym razem chodzi o egzamin z anestezjologii
Zdaniem rezydentów należy zachować wymienialność ustnego polskiego egzaminu specjalizacyjnego z egzaminem europejskim. Fot. archiwum

Jak tłumaczy w liście do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Damian Patecki, problemem jest fakt, że o ile pisemną część europejskiego egzaminu można zdawać w języku polskim, to część ustna jest dostępna dla zdających tylko i wyłącznie w językach obcych. 

Pomimo znajomości przez nas tychże języków, egzamin specjalizacyjny stanowi niezwykły stres i uważamy, że powinniśmy iść w kierunku ułatwień, a nie utrudnień - twierdzą rezydenci.

Stoimy na stanowisku, że należy zachować wymienialność ustnego polskiego egzaminu specjalizacyjnego z egzaminem europejskim. Uważamy, że we wszystkich dziedzinach lekarze powinni mieć możliwość zdawania również europejskich egzaminów. Traktujemy to jako sposobność do pokazania, że polscy lekarze są faktycznie najlepsi na świecie. Dzięki temu możliwe jest wzajemne porównywanie poziomów lekarzy w całej Europie - piszą rezydenci.

Niezależnie od wszystkiego zwracamy uwagę, że wprowadzane zmiany nie powinny dotyczyć tych lekarzy, którzy już rozpoczęli specjalizację z myślą o zdawaniu europejskiego egzaminu na dotychczasowych zasadach. Byłoby to bowiem sprzeczne z konstytucyjną zasadą państwa prawnego (niedziałania prawa wstecz i poszanowania praw nabytych) - czytamy w liście do ministra.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum