Rezydenci ortopedii: chcemy zniesienia części ustnej PES lub przesunięcia na lato

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Zdrowia • • 15 marca 2021 12:33

Rezydenci ortopedii zwrócili się do konsultanta krajowego oraz zarządu Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego z sugestią, by z uwagi na pandemię znieść lub przesunąć w czasie część ustną PES.

Rezydenci ortopedii: chcemy zniesienia części ustnej PES lub przesunięcia na lato
Rezydenci ortopedii chcą zniesienia lub przesunięcia na lato części ustnej PES. Fot. Fotolia
  • Rezydenci ortopedii chcą przesunięcia ustnego PES na lato lub całkowitej rezygnacji z tej części egzaminu
  • Powodem jest strach przez zakażeniem i problemy z zakwaterowaniem w hotelach
  • Autorka pisma zachęca rezydentów innych specjalności do napisania podobnego apelu

"W imieniu środowiska rezydentów zwracam się do Państwa z ogromnym zaniepokojeniem, jakie towarzyszy nam w związku z rozwijającą się sytuacją epidemiczną w kraju i jednoczesnym planem realizacji specjalizacyjnych egzaminów ustnych" - napisała w liście rezydentka ortopedii i traumatologii narządu ruchu (imię i nazwisko do wiadomości redakcji). 

Wskazuje, że trudności, jakie obecnie napotykają rezydenci, związane z zagrożeniem epidemicznym i samą organizacją przyjazdu na część ustną Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, "są bezprecedensowe".

Hotele odwołują rezerwacje, odmawiają przyjęć

"(...) Z uwagi na dalekie odległości wielu zdających jest zmuszonych skorzystać na czas egzaminu z usług hotelarskich. Tymczasem znakomita większość hoteli odwołuje nasze rezerwacje w dniach poprzedzających termin egzaminu. Jednocześnie istnieją prawne ograniczenia związane z poruszaniem się medyków, jeśli nie wykonują oni w tym czasie zawodu" - czytamy w liście.

Lekarka tłumaczy, że hotele odmawiają przyjęcia rezydentów zdających egzamin. Wskazuje, że również opiekunowie specjalizacji, których obecność w trakcie egzaminów jest wymagana, spotykają się z takim samym problemem.

Zakażenia także zaszczepionych

"Jednocześnie mamy ogromne obawy związane z negatywnie rozwijającą się sytuacją epidemiczną. Docierają do nas informacje o przypadkach zakażeń koronawirusem, mimo zastosowania szczepień" - pisze. 

Rezydentka przypomina, że w poprzednich sesjach egzaminacyjnych - podczas których występowały podobne trudności - egzamin w całości był zaliczany na podstawie części pisemnej. "Zwracamy się z prośbą o rozważenie takiego rozwiązania lub o przesunięcie sesji na okres letni" - podsumowuje w liście. 

Lekarka sugeruje innym specjalnościom napisać "coś podobnego" i również wysłać do właściwych konsultantów krajowych. 

Rezydenci komentują, także nieprzychylnie

Pod pismem udostępnionym w mediach społecznościowych na jednej z grup pojawiło się sporo komentarzy czytelników.

"(...) Już widzę jak profesory jadą na ustne w lipcu, wyluzujcie, to jest gra dyplomatyczna" - pisze jeden z nich. 

"PES to nie Krupówki, a my nie jesteśmy przekupki, żeby lamentować" - czytamy w innym komentarzu. 

Kolejny internauta pisze: "Przepraszam, że się czepiam, ale jeśli zabiera się głos w imieniu środowiska rezydentów, to w dobrym tonie jest wcześniej z tym środowiskiem ustalić treść takiej odezwy...". 

"To nie jest pismo w imieniu wszystkich rezydentów. (...) My zaczynamy jutro ustne, mamy wszyscy wyznaczone terminy w Otwocku w woj. mazowieckim i jest wśród nas duży niepokój ze względu na to, że odwołują nam rezerwacje w hotelach ze względu na czerwoną strefę covidową. Te hotele, które działają, wymagają zaświadczeń, których nie mamy i często nie wiemy jak je zorganizować, szczególnie dla naszych opiekunów specjalizacji. My też nie chcemy egzaminów latem, ale podjęliśmy decyzję, że trzeba działać i wziąć sprawy w swoje ręce. Brawa dla Karoliny i pełne wsparcie! I proszę ograniczyć hejt" - podsumowuje jeszcze inny komentujący.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum