Rezydenci: fiasko adopcji posłów, teraz protest receptowy

Autor: PR OZZL/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2016 11:59

Porozumienie Rezydentów OZZL uznało, że społeczna kampania "Adoptuj Posła" zakończyła się porażką. W takiej sytuacji Porozumienie - jak podało w komunikacie - czuje się zmuszone do podjęcia kolejnych działań, nie wykluczając czynnej akcji protestacyjnej.

Lekarze rezydenci twierdzą, że są rozczarowani tym, iż "niemożliwe jest doprowadzenie do koniecznych zmian na drodze społecznego dialogu". Fot. archiwum

Zarząd Porozumienia Rezydentów OZZL poinformował na stronie OZZL, że 19 kwietnia w Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja uzgodnieniowa dotycząca projektu nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, na której wszystkie postulaty lekarzy rezydentów zostały odrzucone.

Przedstawicielom Porozumienia Rezydentów przekazano, że rozpatrywane mogą być tylko takie zmiany w ustawie, które będą prowadziły do obniżenia wynagrodzeń - zaznacza Damian Patecki, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.

Ponadto - jak podaje Porozumienie - z inicjatywy poseł Joanny Kopcińskiej 25 kwietnia odbyło się spotkanie z wiceministrem zdrowia Jarosławem Pinkasem. Jak czytamy w komunikacie, pomimo starań i mediacji posłanki, przewodniczący Damian Patecki i wiceprzewodniczący Filip Płużański zostali poinformowani o tym, że w roku 2017 sytuacja lekarzy rezydentów nie ulegnie poprawie.

Postulaty lekarzy w trakcie specjalizacji popierane są przez całe środowisko lekarskie, zarówno Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy jak i Naczelną Radę Lekarską, która 22 kwietnia przypomniała o apelu z 2006 roku sygnowanym wtedy przez obecnego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, wzywającym rząd do podniesienia wynagrodzenia lekarzy rezydentów do poziomu dwóch "średnich krajowych".

Lekarze rezydenci twierdzą, że są rozczarowani tym, iż "niemożliwe jest doprowadzenie do koniecznych i oczekiwanych zmian na drodze merytorycznej dyskusji i społecznego dialogu".

Jak przypomnieli, w ramach akcji "Adoptuj Posła" lekarze rezydenci spotkali się z ponad 120 parlamentarzystami, przedstawiając im swoje postulaty i merytoryczne ich uzasadnienie. 99 procent z nich uznało, że postulaty lekarzy rezydentów są słuszne i ich sytuacja musi ulec zmianie. Postulaty dotyczyły m.in. podwyższenia wynagrodzeń. W efekcie zostało złożonych ponad 20 interpelacji przez polityków wszystkich ugrupowań.

"Z ubolewaniem stwierdzamy, że ta bezprecedensowa kampania społeczna zakończyła się porażką. W takiej sytuacji Porozumienie Rezydentów czuje się zmuszone do podjęcia kolejnych działań, nie wykluczając czynnej akcji protestacyjnej. Lekarze pragną przy tym zaznaczyć, że najważniejsze jest dla nich dobro pacjentów i zamierzają przeprowadzić swoje działanie w sposób, który nie będzie dla nich niekorzystny" - czytamy w komunikacie.

Teraz przygotowują się do akcji "Recepta na dobrą zmianę". Lekarze rezydenci, stażyści i studenci wystawiają "recepty" na lek, który ma uzdrowić obecną chorą sytuacje.

"Recepty te trafiają właśnie do Ministra Zdrowia, do Pani Premier i do Prezydenta RP, w formie zarówno elektronicznej, jak i papierowej. Recepty dostępne są na profilach społecznościowych. Porozumienie Rezydentów OZZL ma nadzieję, że przepisane lekarstwa pomogą" - napisali rezydenci z Porozumienia.

Liczą na to, że Rada Ministrów tak zmieni projekt ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty (przygotowany przez MZ), w taki sposób, by zawierał zapisy postulowane przez Porozumienie Rezydentów.

Na receptach (wzory na facebook'u), które protestujący lekarze zamierzają wysyłać do ministra Radziwiłła, Porozumienie Rezydentów przepisało m.in. "Podjęcie wszystkich możliwych działań i inicjatywy ustawowej zmiany wynagrodzeń lekarzy: lekarze rezydenci - dwie średnie krajowe. D.S. 2x średnia krajowa, raz w miesiącu, podczas pracy na etacie lekarza rezydenta. Od zaraz".

Do kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy napłyną recepty m.in. z zaleceniem WHO: "WHO apeluje o wzrost płac w państwach najgorzej opłacających personel medyczny - w Polsce jako lekarz rezydent zarabiam niewiele ponad 0,7 średniej krajowej. D.S. 2x średnia krajowa, raz w miesiącu, podczas pracy na etacie lekarza rezydenta. Od zaraz".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum