Resortowe stypendia dla pielęgniarek i ratowników? Ministerstwo Zdrowia: nic z tego

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia20 września 2021 05:00

Czy będą stypendia dla pielęgniarek i ratowników na studiach w tym roku akademickim? Pytanie o wsparcie dla studentów ratownictwa i pielęgniarstwa skierowała do ministra zdrowia posłanka Lewicy Katarzyna Kotula. Wiceminister Miłkowski odpowiedział, że nic z tego.

Uroczystość czepkowania pielęgniarek Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie/ FOT. PAP Wojciech Pacewicz;
  • Posłanka Lewicy zapytała ministra zdrowia o wsparcie finansowe dla studentów ratownictwa i pielęgniarstwa
  • Wiceminister Miłkowski odpowiedział, że nic z tego. W tym roku akademickim takiego wsparcia nie będzie
  • Stypendia planowane są w ramach Krajowego Planu Odbudowy, ale na wsparcie trzeba będzie poczekać

Posłanka pyta o stypendia dla pielęgniarek i ratowników na studiach

Katarzyna Kotula, posłanka Lewicy w poselskiej interpretacji zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia z pytaniem o wsparcie  dla studentów ratownictwa i pielęgniarstwa:

  • Od kiedy planowane jest wprowadzenie 1500 zł comiesięcznego stypendium dla studentek i studentów pielęgniarstwa oraz ratownictwa medycznego?
  • Czy przewidziane są inne metody wsparcia studentek i studentów pielęgniarstwa oraz ratownictwa medycznego od najbliższego roku akademickiego? Jeśli tak, to jakie?

Jak przypomina Kotula w ostatnich miesiącach Ministerstwo Zdrowia komunikowało, że pracuje nad ministerialnym programem stypendialnym dla studentów ratownictwa medycznego oraz pielęgniarstwa.

- Już niebawem rozpoczyna się rok akademicki, którego początek często oznacza przeprowadzkę do miasta, gdzie znajduje się uczelnia oraz zakup książek, a także zaopatrzenia materiałowego jak np. fartuchy. Młodzi ludzie, którzy zdecydowali się na podjęcie studiów na wspomnianych kierunkach, oczekują informacji odnośnie stypendium, które może zadecydować o tym, czy są w stanie ponieść ciężar finansowy jaki idzie w parze ze studiami – zwraca uwagę.

Przypomina, że „aktualna sytuacja pandemiczna oraz fakt, że prawie 50 proc. pielęgniarek w Polsce jest już w wieku emerytalnym, wymaga stanowczych kroków, które mogłyby poprawić stan ochrony zdrowia w naszym kraju”.

Czytaj również: Pielęgniarki nie pierwszy raz pokazują paski z wypłat. "Nie ma się, czym chwalić" ZDJĘCIA

Szefowa związku pielęgniarek pokazała pasek z wypłaty. 6500 zł miesięcznie?

Sprawdź: Stypendia pielęgniarek i lekarzy. Po 2 tys. zł miesięcznie. Jest uchwała

MZ odpowiada: stypendiów w tym roku akademickim nie będzie

Na pytania posłanki Lewicy odpowiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

- W zbliżającym się roku akademickim 2021/2022 resort zdrowia nie przewiduje innych form wsparcia studentów ww. kierunków studiów niż te, które wynikają z obowiązujących przepisów prawa – czytamy w odpowiedzi Miłkowskiego.

Jak dodał stypendia dla studentów ratownictwa medycznego oraz pielęgniarstwa planowane są w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, ale dopiero od przyszłego roku akademickiego 2022/2023.

- W ramach KPO planowane jest również wsparcie studentów kierunku ratownictwo medyczne i pielęgniarstwo poprzez dofinansowanie studiów oraz absolwentów tych kierunków poprzez mentoring, tj. wsparcie doświadczonego ratownika medycznego bądź pielęgniarki dla osób podejmujących po raz pierwszy pracę w zawodzie. Przedmiotowe wsparcie również planowane jest do wprowadzenia od następnego roku akademickiego, tj. 2022/2023 – dodał wiceminister.

Czytaj także: Wolna dyżurka. Pielęgniarki o dyżurach: "Proszę głośniej krzyczeć, wtedy lekarz na pewno usłyszy"

Białe Miasteczko i protest medyków. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy kontra rząd NA ŻYWO

 

Krystyna Ptok. Ślązaczka i pielęgniarka, która politykom się nie kłania. Kim jest szefowa OZZPiP?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum