Resort nauki ws. włączenia Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej do UO

Autor: rcl.gov.pl/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2019 12:00

Opublikowany we wtorek (2 kwietnia) projekt rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego przewiduje włączenie Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu, będącej publiczną uczelnią zawodową, do Uniwersytetu Opolskiego.

Resort nauki ws. włączenia Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej do UO
Fot. materiały prasowe (zdjęcie ilustracyjne)

Włączenie Szkoły do Uniwersytetu odpowiada koncepcji łączenia uczelni w jedną strukturę organizacyjną. Koncepcja ta ma na celu tworzenie silnych, prężnych ośrodków akademickich i została ujęta w przepisach ustawy zakładających konsolidację środków przeznaczonych na szkolnictwo wyższe i naukę - wyjaśnia w uzasadnieniu resort nauki i szkolnictwa wyższego.

Włączenie Szkoły do Uniwersytetu uwzględnia także wyrażony w ustawie nacisk na działania projakościowe, powiązany z promowaniem współpracy uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym, szczególnie w zakresie kształcenia na kierunkach studiów, na których absolwentów istnieje realne zapotrzebowanie w lokalnych środowiskach gospodarczych.

Biorąc pod uwagę docelową możliwość osiągnięcia efektu synergii w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu na terenie województwa opolskiego, minister przyznał Uniwersytetowi Opolskiemu dotację celową na modernizację obiektu dydaktycznego Collegium Medicum, mającego stanowić niezbędną infrastrukturę dla kształcenia na kierunku lekarskim.

Wysokość dofinansowania tej inwestycji z budżetu państwa wynosi 34,4 mln zł, co stanowi ponad 80% wartości kosztorysowej tej inwestycji. Z uwagi na znaczący wkład środków publicznych w finansowanie realizacji inwestycji, w szeroko pojętym interesie społecznym jest umożliwienie korzystania z tego zaplecza jak największej grupie pracowników naukowych i studentów w regionie - podkreślono w uzasadnieniu.

Czytaj: rcl.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum