Rektor SUM ponownie prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia07 maja 2021 13:35

Prof. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego na kolejną kadencję wybrany prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

Rektor SUM ponownie prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej
Prof. Tomasz Szczepański, rektor SUM ponownie prezesem PTOHD. Fot. SUM
  • Rocznie na nowotwory zapada w Polsce około 1200 dzieci i młodzieży
  • W Polsce czynnych zawodowo jest niewielu ponad 200 hematologów i onkologów dziecięcych - to stanowczo za mało
  • To trudna specjalizacja, a potem praca wymagająca wielu poświęceń

Wybory przeprowadzono w trakcie trwającego obecnie X Zjazdu Towarzystwa, który ma wyznaczyć nowe cele i działania dla środowiska specjalistów z zakresu onkologii i hematologii dziecięcej.

Naukowe sesje na nim są poświęcone m.in. niezwykle istotnym problemom terapeutycznym związanym z leczeniem nowotworów u dzieci. Temat przewodni Zjazdu to nowe terapie i nowe wyzwania.

Przy wsparciu ABM

Podczas wykładów podniesione zostały m.in. tematy związane z immunoterapią nowotworów, kompleksowym leczeniem skaz krwotocznych, czy terapii CAR-T w ostrej białaczce limfoblastycznej.

- Obecnie prowadzimy wiele badań klinicznych, część dzięki finansowaniu z Agencji Badań Medycznych i chcielibyśmy rozszerzyć współpracę. To jedno z zadań w drugiej kadencji - wskazuje prof. Szczepański.

Dodaje, że, niezwykle istotne jest polepszenie bazy wielu ośrodków hematologii i onkologii dziecięcej w Polsce (remonty), zaś w województwie celem jest konsolidacja leczenia w Śląskim Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej, którego budowa planowana jest w Zabrzu.

Brakuje hematologów i onkologów

W Polsce czynnych zawodowo jest niewielu ponad 200 hematologów i onkologów dziecięcych. Niestety nie jest to priorytetowa specjalizacja wybierana przez młodych lekarzy, a wkrótce specjalistów może zabraknąć, gdyż część z nich zbliża się do wieku emerytalnego.

- To trudna specjalizacja, a potem praca wymagająca wielu poświęceń oraz skupienia się tylko na niej - wyjaśnia nowy-stary prezes PTOHD prof. Tomasz Szczepański.

Jak mówi, niezwykle ważnym elementem działania Towarzystwa, jest współpraca z organizacjami pacjenckimi , jak np. portalem onkorodzice.pl, współtworzonym przez Fundację ''Iskierka'', by rodzice chorych dzieci zamiast z dr Google mogli - podczas systematycznie odbywających się konferencji on-line - skorzystać z wiedzy lekarzy.

Rocznie na nowotwory zapada w Polsce około 1200 dzieci i młodzieży.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum