Ratownicy medyczni lekarstwem na brak pielęgniarek?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2018 10:29

Projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej zakłada, że studia licencjackie będzie można odbywać zaocznie. Z tej możliwości będą mogły korzystać osoby, które już wykonują inne zawody medyczne, np. ratownicy medyczni. Resory zdrowia liczy, że  to rozwiązanie będzie pomocne w uzupełnianiu kadry pielęgniarskiej.

W opinii prof. Juliusza Jakubaszko, studia licencjackie pozwoliłaby ratownikom szybciej trafić do systemu, w którym brakuje pielęgniarek. Fot. Archiwum

Zdaniem Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej (PTMR) wprowadzenie półtorarocznych studiów pomostowych pozwoliłoby wyrównać różnice programowe między ratownictwem medycznym I stopnia a licencjatem z pielęgniarstwa.

W opinii profesora Juliusza Jakubaszko, prezesa PTMR, "pomostówka" pozwoliłaby ratownikom szybciej trafić do systemu, w którym boleśnie brakuje pielęgniarek.

W ocenie PTMR, dla ratowników medycznych to podwójna korzyść - zyskają drugi zawód i możliwość zatrudnienia, bo dziś, w przeciwieństwie do pielęgniarek, jest ich za dużo w stosunku do etatów.

Część ekspertów podkreśla, że do niektórych specjalizacji pielęgniarskich mężczyźni, z racji swojej siły i fizjologii, nadają się o wiele bardziej niż kobiety. Chodzi m.in. o pielęgniarstwo psychiatryczne, paliatywne czy geriatryczne, wymagające dźwigania chorych. 

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum