Ratownicy chcą się uczyć na studiach magisterskich. Apelują do ministra zdrowia

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, PTRM29 listopada 2021 12:40

Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych apeluje do ministra zdrowia o umożliwienie kształcenia ratowników medycznych na studiach magisterskich. - Obecny stan prawny w tym zakresie dyskryminuje ratowników medycznych – wskazuje PTRM.

Ratownicy chcą się uczyć na studiach magisterskich. Apelują do ministra zdrowia Fot. PTWP
  • Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych apeluje do ministra zdrowia o umożliwienie kształcenia ratowników medycznych na studiach magisterskich
  • - Brak możliwości kształcenia na studiach II stopnia na kierunku ratownictwo medyczne mocno dyskryminuje naszą grupę zawodową  – wskazuje PTRM
  • I dodaje: Dostrzegamy, że jedną z przyczyn odchodzenia ratowników z zawodu jest brak rozwoju zawodowego w zakresie kształcenia magisterskiego.

Sprawdź: Od 1 grudnia nowe obostrzenia. Niedzielski: zamknięcie szkół nie wchodzi w grę

Od 2022 zwolnienie lekarskie z nowego powodu. Masowo wzrośnie liczba L4

L4 od 2022. Krótsze zwolnienie lekarskie i niższy zasiłek chorobowy. Duże zmiany

Ratownicy chcą się uczyć na studiach magisterskich. Apelują do ministra zdrowia

Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych apeluje do ministra zdrowia o umożliwienie kształcenia ratowników medycznych na studiach magisterskich.

- Chcemy doskonalić swoje umiejętności na ściśle dedykowanym nam kierunku – czytamy w piśmie podpisanym przez Jarosława Madowicza, prezesa PTRM.

Towarzystwo przypomina, że obecnie możliwość kształcenia na studiach II stopnia mają m.in. pielęgniarki, natomiast ratownicy nie.

- Z uwagi na brak możliwości kształcenia się ratowników na studiach II stopnia na kierunku ratownictwo medyczne i wskazanie przez MEiN takiej możliwości na kierunkach pokrewnych, np. zdrowie publiczna, proszę o udzielenie informacji, czy minister zdrowia widzi możliwość uwzględnienia takich pokrewnych kierunków i uznania stopnia zawodowego „magister” równorzędnie do innych zawodów medycznych w odniesieniu do zaszeregowania w tabeli najniższego wynagrodzenia – pyta PTRM.

Czytaj również: Zarobki ratowników medycznych w górę. MZ zapowiedział podwyżki i pokazał nową tabelę płac

Nowa tabela płac w ochronie zdrowia. Podwyżki dla pielęgniarek, lekarzy, ratowników

„Obecny stan prawny dyskryminuje ratowników medycznych”.

Jak wskazuje Jarosław Madowicz „obecny stan prawny w tym zakresie dyskryminuje ratowników medycznych”.

- Zakres czynności i kompetencji ratownika medycznego mogłyby być rozwijane również kształceniu na kierunku ratownictwo medyczne na studiach II stopnia. Niezrozumiałym jest wieloletni upór różnych środowisk, które blokują naszej grupie zawodowej taką formę kształcenia – dodaje.

PTRM liczy „że minister uwzględni postulaty środowiska ratowników medycznych i umożliwi nam kształcenie w naszym zawodzie na postulowanej w formie studiów, nie zmuszając do szukania innych alternatyw kierunku wnyków”.

- Dostrzegamy również, że jedną z przyczyn odchodzenia ratowników medycznych z zawodu jest brak rozwoju zawodowego w zakresie kształcenia magisterskiego – zwraca uwagę prezes Madowicz.

Czytaj również: Ratownicy medyczni chcą mieć swojego konsultanta krajowego. Projekt ustawy tego nie przewiduje

Paraliż SOR w SPSK4. Lekarze, ratownicy i pielęgniarki na zwolnieniach

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum