Raport o zagranicznych studentach: jesteśmy medyczną potęgą

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 października 2013 15:19

Studenci zagraniczni najchętniej podejmują w Polsce studia medyczne. Kierunki lekarskie w roku 2012/2013 wybrało ponad 5 tys. obcokrajowców, a lekarsko-dentystyczne blisko 700.

- Jesteśmy medyczną potęgą. To pokazuje, że jeżeli jakaś grupa uczelni sensownie się zorganizuje - a uczelnie medyczne utworzyły programy anglojęzyczne w całej Polsce - to da się być atrakcyjnym i konkurencyjnym - podkreślił we wtorek (29 października) prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy Waldemar Siwiński. Popularnością cieszą się też: zarządzanie, stosunki międzynarodowe i ekonomia.

Z zaprezentowanego we wtorek w Warszawie raportu "Studenci zagraniczni w Polsce 2013" wynika, że w roku akademickim 2012/2013 w Polsce studiowało ponad 29 tys. studentów zagranicznych, w tym 9747 Ukraińców. Pod względem liczby studiujących Ukraińców Polska wyprzedziła już Niemcy i stała się drugim, po Rosji, najczęściej wybieranym przez nich krajem studiów.

Jak wynika z przedstawionych danych, choć liczba zagranicznych studentów ciągle rośnie, to wciąż stanowią oni zaledwie 1,74 proc. ogółu studentów w naszym kraju. To nie tylko znacząco mniej niż w najwyżej rozwiniętych krajach Zachodu czy w Chinach, ale też mniej niż u naszych sąsiadów: w Czechach, Słowacji, Słowenii, Litwie, Łotwie, Estonii, na Węgrzech, a nawet w Bułgarii i Rumunii.

Jednak - ocenił Siwiński - biorąc pod uwagę, że w roku akademickim 2000/2001 w Polsce było nieco ponad 6100 studentów zagranicznych, a w roku 2005 ponad 10 tys., to w ostatnich latach dokonaliśmy przełomu. - Jest to wzrost imponujący. W ciągu siedmiu lat zwiększono liczbę studentów zagranicznych trzykrotnie, bez wydania złotówki z publicznych środków. Jesteśmy jedynym krajem w Unii Europejskiej, poza Włochami, który nie ma niezależnej instytucji wspierającej umiędzynarodowienie - wyjaśniał prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Polska prowadzi już ponad 500 programów w języku angielskim. - To już wielkość, z którą możemy odważnie wychodzić na świat. Uczelnie tę lekcję ze swojej strony odrobiły - powiedział Siwiński. Bolączką jest jednak niewielka liczba zagranicznych wykładowców. - Na 100 tys. wykładowców i pracowników naukowo-dydaktycznych przypada niecałe 2 tys. wykładowców zagranicznych. To jest bariera umiędzynarodowienia - podkreślił.

Raport "Studenci zagraniczni w Polsce 2013" bazuje na niepublikowanych danych GUS za rok akademicki 2012/2013, badaniu własnym Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, a także na danych m.in. OECD, UNESCO i Eurostatu za rok 2010. Jest to czwarta edycja publikacji przygotowywanej w ramach programu promocji polskich uczelni za granicą: "Study in Poland".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum