Raport: gdzie trafiają granty NCN

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 października 2013 14:18

Większość grantów Narodowego Centrum Nauki (NCN) otrzymują uczelnie wyższe, a dopiero potem jednostki PAN i instytuty badawcze - wynika z raportu opublikowanego przez NCN. W 2012 r. 28 proc. funduszy na badania trafiło do naukowców poniżej 35. roku życia.

Raport: gdzie trafiają granty NCN
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

NCN otwarto w marcu 2011 r., rok 2012 był zatem pierwszym pełnym rokiem działalności placówki. W środę NCN opublikowało statystyki dotyczące konkursów w minionym roku.

Instytucja rozstrzygnęła wówczas 11 konkursów na projekty badawcze i staże podoktorskie. W ramach konkursów złożono ponad 12 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 5,3 mld zł. Do finansowania zakwalifikowano prawie 2,5 tys. wniosków o wartości ponad 1 mld zł.

Jak informuje NCN, głównymi beneficjentami konkursów były publiczne i niepubliczne uczelnie wyższe, do których trafiło nieco ponad 70 proc. ogólnej kwoty przyznanych grantów. Na drugim miejscu znalazły się jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk (22 proc.), a na trzecim - instytuty badawcze (6 proc.). Uczelnie wyższe od NCN otrzymały ponad 728 mln złotych, jednostki naukowe PAN ponad 229 mln zł, a do instytutów badawczych trafiło 62 mln złotych.

Nieco ponad połowę laureatów i autorów projektów zgłoszonych do finansowania stanowiły osoby do 35. roku życia. Na prowadzone przez nie badania przypadło 28 proc. całej kwoty przyznanej w konkursach NCN w 2012 r. Jak przyznają autorzy zestawienia, wysoka reprezentacja osób, które nie skończyły 35 lat, wynika ze specyfiki oferty NCN, w której znajdują się konkursy skierowane do rozpoczynających karierę naukową.

W konkursach rozstrzygniętych w 2012 r. finansowanie na największą liczbę wniosków uzyskały instytucje z województwa mazowieckiego (805 wniosków), małopolskiego (477 wniosków), wielkopolskiego (271 wniosków) i dolnośląskiego (215 wniosków).

Narodowe Centrum Nauki to agencja wykonawcza powołana do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych, czyli prac eksperymentalnych lub teoretycznych, podejmowanych przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na praktyczne zastosowanie i użytkowanie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze