Radziwiłł: dobro chorego jest ważniejsze od zarabiania pieniędzy

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2016 12:55

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podkreślił, że w Polsce trzeba zmienić model relacji pomiedzy lekarzem a pacjentem, aby profesja lekarza odzyskała zaufanie jakim cieszyła się latami. Lekarze muszą stać się doradcami chorych - powiedział.

Radziwiłł: dobro chorego jest ważniejsze od zarabiania pieniędzy
Radziwiłł: dobro chorego jest ważniejsze od zarabiania pieniędzy. Fot. Piotr Waniorek/PTWP

Minister rozmawiał o tym z ekspertami w czasie zorganizowanej w czwartek (3 marca) w Senacie konferencja pt. "Lekarz - zawód szczególnego zaufania społecznego".

Uczestnicy konferencji zastanawiali się, dlaczego spada zaufanie do zawodu lekarza? Czy przyczyna tkwi w źle zorganizowanym systemie opieki zdrowotnej, czy w zmianach, jakie zachodzą w sposobie leczenia i postępowania z pacjentami.

Podczas konferencji przedstawiono badania opinii środowiska lekarskiego nt. oceny relacji lekarzy z pacjentami i współpracownikami oraz badania opinii społecznej nt. zawodu lekarza. 

Konstanty Radziwiłł podkreślał, że medycyna i służba zdrowia zmieniają się. Dotyczy to też zawodu lekarza. - Dziś najważniejsza jest ciągła edukacja i umiejętnośc wykorzystania zdobytej wiedzy. Chorzy są różni i to czy specjalista potrafi porozumieć się z każdym z nich ma kluczowe znaczenia dla zaufania w relacjach - powiedział.

Dodał, że profesjonalizm to też refleksja etyczna i świadomość, że to dobro chorego jest ważniejsze, nie zarabianie pieniędzy.

Minister zwrócił uwagę, że o zaufaniu do profesji decyduje też relacje lekarza z innym przedstawicielami służby zdrowia. - Mamy kolejne zawody medyczne, także w Polsce. Dla dobra pacjenta lekarze muszą z nimi współpracować. Ważna jest też zdolność środowiska do samooczyszczania się. To jest bardzo ważne dla postrzegania całego środowiska - zaznaczał. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum